Rus medyasından yeni provokasyon: Kırım'da Türkiye ve Türk düşmanlığı körükleniyor

Haberler
_QHA Ankara
17 Şubat 2021, 20:45
_QHA Ankara
17 Şubat 2021, 20:45

Rus medyası, Kırım’da ortaya çıkan bir takım afişleri gündeme getirerek, Türkiye ve Türk düşmanlığını körüklüyor. Silahlı örgüt çağrışımı yapan afişlerde, Türk bayrağı motifleri bulunuyor. Kimler tarafından hazırlandığı belli olmayan afişlerin, Kırım Tatarlarına yönelik işgalcilerin yeni baskılar için altyapı hazırladığı endişesini doğuruyor.

Geçen günlerde Rus gazeteci, Moskova Kent Konseyi üyesi Andrey Medvedev, Telegram hesabında Kırım’da çekildiği iddia edilen afişleri paylaştı.

Afişte, Türk bayrağı ile çağrışım yapan kırmızı fonda hilal resmi üzerinde silahlı örgütler, dolayısıyla terör örgütleriyle özdeşleşen Kalaşnikof tüfeği ile yumruk şekli yer alırken, bir de Rusça “Ramil yaptı, sen de yaparsın!” yazısı bulunuyor.

Yazıda yer alan “Ramil” ismi ile 2019 yılındaki bir olaya atıf yapılıyor. Söz konusu olayda Rusya’nın Zabaykalye bölgesinde konuşlu teknik onarım üssünde görevli olan Ramil Şamsutdinov, ateşli silah eğitimleri sırasında silah arkadaşlarına ateş açarak 8 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Rus siteleri söz konusu paylaşımı “Pantürkistler Kırım’da Rusları öldürmeye çağırıyor” başlığı ile servis ederken, Rus Ridus internet gazetesine, söz konusu afişlerle ilgili açıklamada bulunan Rusya Federasyon Konseyi’ndeki sözde Kırım Temsilcisi Sergey Tsekov, Kırım Tatarlarını hedef gösterdi.

KIRIM TATARLARINI HEDEF GÖSTERDİ

Kırım’daki işgalcilerin işbirlikçisi Tsekov, “Kırım Tatarları arasında Ukrayna yanlısı ve Türkiye yanlısı görüşe sahip olanlar var. Kırım Tatarlarının çoğunda olduğunu söyleyemem ama gençler arasında, kırsal kesimde yaşayanlar arasında benzer görüşler var ve bunları sergilemeye çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Afişi hazırlayanlara resmi Ankara’nın desteklediğini düşünmediğini söyleyen Rus işbirlikçisi, Kırım Tatar gençleri ile Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının “çalıştığını” ileri sürdü. Bunun yanı sıra söz konusu afişlerin, Kırım’daki Ukrayna yanlısı güçlerin provokasyonu olabileceğini iddia etti.

Rusya Federasyonu ordusunda Rus etnik kökenli asker ve subayların; Tatar, Başkurt ya da başka etnik kökendeki ve özellikle Müslüman askerlere karşı ırkçı ve aşağılayıcı tutumlarının bilindiğini ve pek çok kez insan hakları raporlarına konu olmuş bir olay olduğunu belirten Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Rus medyasının bu olayı kullanarak Türkiye ve Türk düşmanlığını körüklemek istediğini savundu.

Geçtiğimiz yıllarda da bu baskılara hatta Rus kökenli asker ve subayların, işkence ve eziyetlerine dayanamayarak benzer filleri işleyen ya da intihar eden Türk ve Müslüman kökenli pek çok genç askerle ilgili vaka meydana gelmiştir ve bu vakaların altında yatan gerçek Rus propaganda mekanizması tarafından kamuoyundan ısrarlı bir şekilde gizlenmiştir. Bu ırkçı yaklaşım, işkence ve eziyetlerin Rus ordusunda bir adı dahi vardır. Ruslar yaptıkları bu eziyet ve işkenceye “Dedovşçina” adını vermekte ve bunu kendi aralarında eğlence haline getirmiştir.

Av. N.K. Bayar

KIRIM TATARLARINA SOĞUKKANLI OLMA ÇAĞRISI

Kırım’daki Kırım Tatarlarını provokasyona karşı dikkatli olmaya çağıran Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri, Rus medyasının Türkiye ve Türk düşmanlığını körüklemeye çalıştığını vurguladı.

Bize göre, bu olayın altında yatan sebep budur ve Rus Propagandası bunu Kırım Tatarlarına karşı yeni bir propaganda malzemesi olarak kullanmak istemektedir. Daha da ötesi, Rus medyası Rusya’da hakim olan Türkiye ve Türk düşmanlığını körüklemek amacını taşımaktadır. Kırım’da yaşayan halkımızı bu provokasyona itibar etmemeye ve soğukkanlı olmaya davet ediyoruz.

Av. N.K. Bayar

Afişteki şekilleri yorumlayan gazeteci Aydın Taş, bunun Rus işgalciler tarafından hazırlandığını ileri sürerek, yakın zamanda Kırım’da yeni bahanelerle Kırım Tatarlarına yönelik yeni baskıların artırılacağının habercisi olabileceğini söyledi. Afişteki simgelerin çelişkili olduğunu ifade eden Taş, şöyle konuştu:

“Afişte kullanılan şekil bize bunun işgalcilerin bir provokasyonun veya Kırım Tatarlarına yönelik yeni baskıların alt yapısının hazırladığı şifresini veriyor. Türkiye’de veya diğer Türk Cumhuriyetlerinde ordudan başka silahlı örgüt yoktur ve Kırım Tatarları mücadelelerini barışçıl yollarla sürdürmektedir, silahlı bir mücadeleye girmediler. Bunu bir kere başta belirteyim. Afişteki imgelere baktığımızda kırmızı zemin üzerindeki hilal dikkat çekiyor. Tarak tamga yok, gökmavisi zemin yok, yani burada açıkça bir Türkiye göndermesini görüyoruz. Yine şekilde yumruk gibi elde sımsıkı tutularak havaya kaldırılmış Kalaşnikof adıyla bilinen Sovyet yapımı bir Rus silahı bulunuyor. Bu da başkaldırıyı simgeliyor, ancak bu unsurları sol veya komünist/sosyalist örgütler kullanır. Milliyetçiler, vatanseverler bunları kullanmayı düşünmezler. Bazı Arap örgütlerde belki görebilirsiniz, fakat onlar da temelde sol görüşlüdür. Bu afişteki amblem bir çelişki yumağıdır. Rus ideolojisiyle hazırlanmıştır.”

Ortaya atılan afişlerin Kırım Tatarlarına yönelik işgalcilerin yeni baskılar için altyapı hazırladığı endişesini akıllara getiriyor. 2014 yılından günümüze işgalciler, Kırım Tatarlarına yönelik baskı ve sindirme politikasını sürdürüyor. Birçok Kırım Tatarı halen düzmece suçlamalardan dolayı cezaevlerinde alıkonuluyor.

Öte yandan afişlerde, her platformda Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımadığını ve tanımayacağını vurgulayan Türkiye’nin de hedef alınması, Türkiye’nin hem uluslararası politikadaki etkinliği hem de bir zamanlar Sovyetler Birliği sınırları içinde kalan Türk coğrafyasındaki etkinliğinden duyulan rahatsızlığı gözler önüne seriyor.