Rus medyasından adi başlık: Hatay için "çalınmış vilayet" dediler!

29 Şubat 2020, 16:47

Rus propaganda medyalarından Sputnik’in İngilizce yayın yapan sayfasında Türkiye’nin Hatay ili için “çalınmış vilayet” tabiri kullanıldı. Hakaretamiz başlığı taşıyan haberin, Türk ordusunun Suriye’nin İdlib bölgesindeki gözlem noktalarına ve ve bölgede bulunan bir tabura Rusya ve Suriye tarafından 27 Şubat 2020’de yapılan saldırının sonrasında gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Kırım’ı işgal eden, Ukrayna ve Gürcistan’a yönelik saldırgan hamleleriyle bilinen Rusya’nın İngilizce yayın yapan Sputnik International mecrasında, “‘Çalınan Vilayet’: 80 Yıl Önce Türkiye’ye Neden Fransa Tarafından Suriye’nin Bir Köşesi Verildi?” (The ‘Stolen Province’: Why Turkey Was Given A Corner Of Syria By France 80 Years Ago) başlığı kullanıldı.

Söz konusu başlığı taşıyan haberin sosyal medyadaki paylaşımlarına çok sayıda kullanıcıdan tepki geldi. Haberin içeriğinde Suriye’nin yıllardan beri üzerinde hak iddia ettiği Hatay’ın tarihi sürecinden bahsedilerek Suriye rejiminin bölgeye yönelik tezi dile getirildi.

HATAY’IN ANA VATANA KATILIŞI

Bilindiği gibi Fransa’yla 1921 yılında yapılan Ankara Antlaşması neticesinde Hatay’ın (İs­kenderun ve Antakya) özel bir yönetime sahip olması ka­bul edilmişti. Fransa, 1936’da Suriye ve Lübnan üzerindeki manda yönetimini kaldırdıktan sonra Türkiye ile anlaşmış, böylece 2 Eylül 1938’de Hatay Ba­ğımsız Devleti kurulmuştu. Hatay Ba­ğımsız Devleti Meclisi daha sonra 29 Ha­ziran 1939 günü oybirliğiyle anavatan Türkiye’ye katılma kararı almış, Türk ve Fransız parlamentolarında onaylanıp yürürlüğe giren kararı Cemiyet-i Akvam da (Milletler Cemiyeti) onaylamıştır.

Suriye yönetimi 1946’da bağımsızlığını kazandığından itibaren Hatay üzerinde hak iddia etmektedir.

Hatay
Rus propagandası
Rusya
Sputnik
Türkiye
Bunlara da bakın: