Rus medya patronunun sahibi olduğu Independent Türkçe açıldı

Haberler
Ömer Kaya
16 Nisan 2019, 18:39
Ömer Kaya
16 Nisan 2019, 18:39

Dünyada 100 milyondan fazla okuyucuya erişen İngiltere merkezli medya kuruluşu The Independent’ın Türkçe servisi yayın hayatına başladı.

The Independent’ın özellikle Suudi Arabistan sermayesince fonlandığı bilinse de 2010 yılında Rus milyarder iş adamı Alexander Lebedev tarafından satın alınmıştı.

MEDYA PATRONU LEBEDEV’İN KIRIM KONUSUNDA DOSYASI KABARIK!

Eski KGB ajanı Rus oligark Lebedev’in işgal edilen Kırım’da birçok otelin yanında Rusça yayın yapan “Novaya Gazeta” medya şirketinin de sahibi olduğu biliniyor. Lebedev’in, daha önce basın kanalıyla Kırım’ın işgalini meşrulaştırmak aracılığıyla Putin’in danışmanlarına ulaşmaya çalıştığı iddia edilmişti.

The Times internet haber sitesinin 29 Ekim 2016’da yayımladığı habere göre Ukraynalı hackerlarca sızdırılan Kremlin e-postalarında, Putin’in yardımcısı Vladislav Surkov’a mail atarak Kırım’ın işgali konusunun batı medyasında onaylanması için çalışmalar yürütebileceğini söylediği açıklanmıştı. Lebedev’in yayımlanan mailde bununla da kalmayıp Rusya’nın Kırım’a el koyması konusunda da İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrılmak için gerçekleştirdiği referandumun benzerinin Kırım’da yapılmasını önerdiği görülmüştü. Alexander Lebedev’in oğlu Evgeniy Lebedev de babası gibi medya kuruluşu (Evening Standart) sahibi.

INDEPENDENT TÜRKÇE

33 yıl önce kurulan Birleşik Krallık merkezli gazete Independent’in genel yayın yönetmenliğini Türk gazeteci Nevzat Çiçek yapıyor. Independent Türkçe’nin Genel Koordinatörlüğünü Muhammed Zahid Gül’ün yapacağı duyuruldu.

The Independent, Suudi Arabistan merkezli Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) ile birlikte Ortadoğu ülkelerinde yayına başlamak için anlaşma imzalamıştı. Temmuz 2018’de yayınlanan anlaşmayla dört farklı dilde (Arapça, Türkçe, Urduca, Farsça) internet siteleri, haber uygulamaları ve sosyal medya hesapları üzerinden yayın yapacağı belirtilmişti .

Aleksandr Lebedev, Batı’da özgür basının kahramanı olarak kendini lanse etse de kapalı kapılar ardında Kremlin yönetimi ile iş birliği halinde olduğu görülüyor. Türkiye’den ve dünyadan pek çok tanınmış medya çalışanı ve gazeteciyi kadrosuna dahil eden The Independent’ın Türkiye’de de yayın hayatına başlamasının ne yönde seyredeceği ilerleyen süreçte görülecek.