Rus mahkemesinden Bütün Tatar Toplum Merkezi Başkanı Farit Zakiyev'e para cezası

Haberler
Anife Bilal
01 Haziran 2022, 12:54
Anife Bilal
01 Haziran 2022, 12:54

Rus yönetimi, Bütün Tatar Toplum Merkezine (Tatar İçtimaî Merkezi/BTTM) yönelik baskıları sürdürüyor. Rus mahkemesinin Bütün Tatar Toplum Merkezi Başkanı Farit Zakiyev’i 75 bin ruble para cezasına çarptırdığı bildirildi.

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti başkenti Kazan’da bulunan Vahitovskiy Bölge Mahkemesinde, 29 Mayıs 2022 tarihinde Bütün Tatar Toplum Merkezi Başkanı Farit Zakiyev’e karşı açılan sıradaki idari dava görüldü. Zakiyev’e, 15 Ekim 2021 tarihinde 1552 Kazan Şehitlerini Anma günü dolayısıyla düzenlenen eylem sırasında Rusya Federasyonu İdari Suçlar Kanunu’nun 20.2 maddesinin 8. fıkrasını (halka açık etkinliği organize etme prosedürünü tekrar ihlal etmek) ihlal etme suçlaması yöneltildi. Dava dosyasında Zakiyev’in organize ettiği ilgili eylem ile ilgili konuşan bazı kişilerin “federal ve bölgesel makamların ulusal ve dil politikalarını eleştiren açıklamalarda bulunduğu” ve böylece eylem düzenleme prosedürünün ihlal edildiği belirtildi.

İşgalci Rus mahkemesi, dava dosyalarında Zakiyev’in suçlu olduğunu ispatlandığını kabul ederek hakkında 75 bin ruble para cezası kararı aldı.

RUSYA, TATAR İÇTİMAİ MERKEZİ “AŞIRICI ÖRGÜT” OLARAK TANIMAK İSTİYOR!

Ocak 2021’de Tataristan Savcılığı, BTTM’nin aşırılık yanlısı bir örgüt olarak tanınması ve faaliyetlerinin yasaklanması için Tataristan Yüksek Mahkemesi’ne başvurarak dava açtı. Savcılık, Merkezin tüzüğünün ve üyelerinin 2017’den beri yaptığı konuşmaların yasalara aykırı olduğunu ileri sürüyor.

BTTM’nin aşırılıkçı örgüt olarak tanınarak kapatılması talebiyle açılan davanın bir sonraki duruşması, Tataristan Yüksek Mahkemesinde, 10 Haziran 2022 tarihinde görülmeye devam edecek.