Rus mahkemesi, Yalta Grubunun temyizini reddetti

26 Haziran 2020, 19:34

Rusya Askeri Temyiz Mahkemesi, işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında alıkonulan siyasi tutsaklar; Emir Üsein Kuku, Refat Alimov, İnver Bekirov, Vadim Siruk, Arsen Cepparov ve Muslim Aliyev’in (Yalta Grubu) temyiz dilekçelerini reddederek daha önceki mahkemenin aldığı hapis cezası kararları onadı.

GÜNEY BÖLGE ASKERİ MAHKEMESİNİN KARARINI ONADI

Kırım Dayanışması teşkilatından yapılan açıklamada, Rusya Askeri Temyiz Mahkemesinin Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesinin, Kırım Tatar siyasi tutsaklar Emir Üsein Kuku, Refat Alimov, İnver Bekirov, Vadim Siruk, Arsen Cepparov ve Muslim Aliyev hakkında aldığı mahkumiyet kararını onadığını belirtildi.

Böylece Muslim Aliyev 19 yıl, İnver Bekirov 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk 12 yıl, Arsen Cepparov 7 yıl ve Refat Alimov 8 yıl hapis cezaları geçerli kaldı.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN KINAMA

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Rus mahkemesinin aldığı kararı kınayarak Kırımlı siyasi tutsakların düzmece bir dava çerçevesinde mahkum edildiğini belirtti.

Rusya’nın ulusal ceza hukukunu, Ukrayna vatandaşlarına baskı uygulamak için kullandığı belirtilen açıklamada, Rusya’dan derhal tüm Ukrayna vatandaşı siyasi tutsakları serbest bırakması talep edildi.

BASKIYI ARTIRIN DAVETİ

Bununla birlikte Bakanlık, uluslararası toplumu, işgal edilen Kırım’daki baskıları durdurmak ve siyasi tutsaklarının serbest bırakılmasını sağlamak için Rusya’ya uygulanan siyasi, diplomatik ve ekonomik baskıyı artırmaya davet etti.

YALTA GRUBU DAVASI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, 2016 yılının 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “terör örgütüne” mensup oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev mahkemeye çıkarıldı.

12 Şubat 2016’da işgalci “mahkeme” sözde “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev hakkında tutuklama kararı aldı.

8 Nisan 2016 tarihinde Rus kolluk kuvvetlerince, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş (Krasnokamenka) köyünde aramalar düzenlendi; aramalar sonra Kırım Tatarları Refat Alimov ve Arsen Cepparov tutuklanmıştı. İki Kırım Tatarın davası daha önce alıkonulan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev’in davasıyla birleştirilmişti.

İşgalciler Kırımlı Müslümanları güya “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” ayrıca güya “şiddet kullanarak iktidarı ele geçirme girişiminde bulunmakla” suçlandı.

Kasım 2019’da Rusya’nın Rostov-na-Donu kentinde bulunan Güney Askeri Bölgesi Mahkemesi siyasi tutsakları Muslim Aliyev’i 19 yıl, İnver Bekirov’u 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk’u 12 yıl, Arsen Cepparov’u 7 yıl ve Refat Alimov’u 8 yıl hapis cezasına mahkum etti.


Kırım Tatar siyasi tutsakları
Yalta Grubu
Bunlara da bakın: