Rus mahkemesi üç Kırım Tatarının temyiz dilekçesini reddetti

Haberler
Elvina Khalilova
21 Mart 2020, 13:22
Elvina Khalilova
21 Mart 2020, 13:22

Rusya’nın Rostov-na-Donu mahkemesi Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde yargılanan Erfan Osmanov, Alim Karimov ve İzzet Abdullayev’in tutukluluk sürelerinin uzatılmasına yapılan itirazı reddedildi. 

Kırım Dayanışması’nın konuyla ilgili açıklamasında, “Rusya’da yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbir amacıyla duruşma kapalı rejimde yapıldı. Tutukluluk sürelerinin uzatılmasına dair mahkeme kararı değişmedi. Erfan Osmanov, Alim Karimov ve İzzet Abdullayev 27 Mart 2020’ye kadar tutukevinde kalacak.” denildi.

7 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAĞIN TUTUKLULUK SÜRELERİ UZATILDI

Rusya’nın Rostov-na-Donu ve Taganrog kentlerinde 11 Mart 2020 tarihinde düzenlenen mahkeme sırasında Seyran Murtaza, Asan Yanikov, Alim Karimov, Akim Bekirov, İzzet Abdullayev, Seitveli Seitabdiyev ve Ruslan Suleymanov’un tutukluluk sürelerinin 27 Mart 2020 tarihine kadar uzatıldığı bildirilmişti.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

Rus işgalciler 28 Mart tarihinde Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemedikleri 4 Kırım Tatarından 3’ünü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov’u Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına aldı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Daha sonra Rus mahkemesinin; Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov, Raim Ayvazov ve Eskender Süleymanov hakkında tutuklama kararı aldığı aktarıldı.