Rus mahkemesi, Kırım Tatar siyasi tutsakların esaret sürelerini yine uzattı

Güncel
E. K.
08 Temmuz 2021, 10:56
E. K.
08 Temmuz 2021, 10:56

Rusya Vlasiha Askeri Temyiz Mahkemesi, 3 Kırım Tatar siyasi tutsağın esaret sürelerini uzattı. Üçüncü Bahçesaray Grubu’ndan Osman Seytumerov, Seytumer Seytumerov ve Rüstem Seytmemetov’un tutukluluk süreleri 3 ay uzatıldı.

Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurdukları Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Osman Seytumerov, Seytumer Seytumerov ve Rüstem Seytmemetov’un tutukluluk sürelerini uzatma kararı aldı.

Rus mahkemesinde 7 temmuz 2021 tarihinde yapılan duruşmada alınan karara göre; Kırım Tatar siyasi tutsaklar, 3 ay daha Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki tutukevinde kalmaya devam edecek.

Kırım Dayanışması platformunun bildirdiğine göre, Avukat Nazim Şeyhmambetov, müvekkillerinin ciddi hastalıklarına rağmen, iddia makamının Kırım Tatar siyasi tutsakların tutukevinde kalmaları konusunda ısrar etmeye devam ettiğini kaydetti. Şeyhmambetov, “Daha bugün Rüstem Seytmemetov, oradaki hava sıcaklığının sıcak dönemde 40-45 dereceye ulaştığını söyledi. 12 metrekarelik dar bir hücrede 6 kişi var. Bu işkence değil de nedir?” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE BASKIN

Bilindiği gibi, 11 Mart 2020 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Bahçesaray şehri ve Bahçesaray bölgesinde, 7 Kırım Tatarının evinde sabahın erken saatlerinde arama gerçekleşti.

Aramalar sonucunda beş kişi alıkonuldu. Alıkonulan Kırım Tatarları Enver Mustafayev, Seytumer Seytumerov, Osman Seytumerov, Amet Suleymanov ve Rüstem Seytmemetov Akmescit’teki Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Şubesine götürüldü. Daha sonra Enver Mustafayev’in serbest bırakıldığı bildirildi.

Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 13 Mart 2020 tarihinde 3 Kırım Tatarı hakkında tutuklama ve biri hakkında da ev hapsi kararı aldı.

Kasım 2020’de, siyasi tutsaklar Osman Seytumerov, Seytumer Seytumerov ve Rüstem Seytmemetov’un  işgal altındaki Akmescit’te bulundukları tutukevinden yasa dışı bir şekilde Rusya’ya sevk edildiği öğrenilmişti.