Rus mahkemesi Kırım Tatar siyasi tutsakların anadillerinde tanıklık etmesini yasakladı

Güncel
Elvina Khalilova
15 Kasım 2020, 19:09
Elvina Khalilova
15 Kasım 2020, 19:09

İşgalci Rusya Kırım Tatarlarına yönelik baskı uygulamaya ve zulmetmeye devam ediyor. Rus mahkemesi, 13 Kasım 2020 tarihinde düzenlenen duruşmada sözde Hizb-ut Tahrir davasının Aluşta Grubu’ndaki siyasi tutsakların temyiz dilekçelerini inceledi. Duruşma sırasında hakim, tutsakların anadili olan Kırım Tatar dilinde tanıklık etmelerini yasakladı. 

Rusya’nın Moskova bölgesinde bulunan Vlasiha Askeri Temyiz Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurdukları Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Ruslan Nagayev, Lenur Halilova, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov’un (Aluşta Grubu) önleyici tedbirlerin değiştirilmesi için verdikleri itiraz dilekçelerini reddetti. Reddedilen dilekçelerle birlikte, Kırım Tatarları 21 Ocak 2021’e kadar tutukevinde alıkonulmaya devam edecek.

KIRIM TATAR DİLİNDE TANIKLIK ETMELERİ YASAKLANDI

Bununla birlikte, Kırım Dayanışmasına açıklamalarda bulunan avukat Ayder Azamatov’a göre duruşma sırasında hakim, Kırım Tatarlarının anadillerinde tanıklık etmesini yasakladı. 

Konuya ilişkin açıklamada, “Duruşma başında müvekkillerim Rusya ve uluslararası hukuka göre hakları olan anadilinde tanıklık etmeleri için tercüman istediler. Mahkeme müzakere odasına geçti ve tercüman başvurusunu reddetmeye karar verdi.” ifadelere yer verildi. 

MAHKEME, TERCÜMANA GEREK OLMADIĞINI BİLDİRDİ

Mahkeme, Kırım Tatarlarının bir duruşmaya tercümansız katılabilecek kadar Rusça konuşabildiklerini, bu nedenle tercümana gerek olmadığını duyurdu.  

MEMORİAL İNSAN HAKLARI MERKEZİ, KIRIM TATARLARINI SİYASİ TUTSAK OLARAK TANIDI

Bilindiği gibi Uluslararası Memorial Derneği bünyesinde kurulan Memorial İnsan Hakları Merkezi, Rus işgalci yönetimi tarafından sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında alıkonulan Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Ruslan Mesutov ve Eldar Kantimirov’un (Aluşta Grubu) siyasi tutsak olarak tanıdı.

KIRIM TATARLARI TAKİBAT ALTINDA

İşgalci güçler, 10 Haziran 2019 sabahı Aluşta, Karasupazar ve Akmescit bölgelerinde Kırım Tatarları’nın evlerine baskın düzenledi. Baskınlar sonrasında Ayder Cepparov, Eskender Süleymanov, Riza Omerov, Enver Omerov, Ruslan Mesutov, Lenur Halilov, Ruslan Nagayev, Eldar Kantemirov gözaltına alındı.

Ayrıca, 9 Haziran 2019’u 10 Haziran 2019’a bağlayan gece, mahkeme duruşmasına katılmak üzere Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde giden Kırım Tatar siyasi tutsakların akrabalarının bulunduğu bir araç, Kerç Köprüsü’ne giriş yaptığı sırada işgalci güçler tarafından durduruldu. Bunun sonucunda, Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem İsmailov’un kayınpederi Eskender Omerov alıkonuldu.