Rus mahkemesi, Kırım Tatar siyasi tutsak Ziyadinov'un esaret süresini uzattı

Güncel
Anife Bilal
03 Kasım 2021, 12:35
Anife Bilal
03 Kasım 2021, 12:35

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yasa dışı olarak alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Emil Ziyadinov’un tutukluluk süresi uzatıldı. Rus mahkemesi, Ziyadinov’un tutukluluk halinin 3 ay daha devam etmesine karar verdi.

Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Güney Askeri Bölge Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yasa dışı alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Emil Ziyadinov’u 3 ay daha tutuklu bırakma kararı aldı. Böylece Kırım Tatar siyasi tutsak, 3 Şubat 2022 tarihine kadar alıkonulmaya devam edecek. 

Duruşma sırasında savunma avukatları Ziyadinov hakkında alınan tutuklama kararını ev hapsi kararı ile değiştirme talebinde bulundu fakat mahkeme savunmanın talebini reddetti.

“KIRIM UKRAYNA TOPRAĞIDIR! UKRAYNA YASALARINA GÖRE YARGILANMAM GEREKİYOR!”

Öte yandan duruşmada konuşan Ziyasinov kendisine karşı 4. Cenevre Sözleşmesini (savaş zamanında sivillerin korunmasına ilişkin sözleşme) uygulamaya talep etti. Yaptığı konuşmada kendini suçsuz olarak gördüğünü vurgulayan siyasi tutsak şu ifadeleri kullandı:

“Bu sözleşme işgal altındaki topraklarda yaşayan vatandaşlara yönelik uygulanır. Ben Kırım’da ikamet ediyordum. Kırım, Ukrayna toprağıdır. Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü ve diğer uluslararası örgütler Kırım’ı Ukrayna’nın bir parçası olarak kabul ediyor. Rusya, uluslararası örgütlerin üyesidir ve bu kurallara uymalıdır. Benim Ukrayna yasalarına göre yargılanmam gerekiyor.”

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu. FSB, baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayretdinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı aldı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçluyor. Memorial İnsan Hakları Merkezi, Emil Ziyadinov’u siyasi tutsak olarak tanıdı.