Rus mahkemesi, Kırım Tatar siyasi tutsak Muradov'un tutukluluk süresini uzattı

Haberler
Anife Bilal
11 Kasım 2021, 19:44
Anife Bilal
11 Kasım 2021, 19:44

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yasa dışı olarak alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Zekirya Muratov’un tutukluluk süresi uzatıldı. Muradov’un sağlık sorunlarını görmezden gelen Rus mahkemesi, tutukluluk halinin 3 ay daha devam etmesine karar verdi.

Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Güney Askeri Bölge Mahkemesi, bugün yapılan duruşmada, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yasa dışı alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Zekirya Muradov’u, 17 Şubat 2022 tarihine kadar tutuklu bırakma kararı aldı.

Muradov’un ciddi sağlık sorunları olduğunu belirten savunma tarafı siyasi tutsak hakkında ev hapsi kararının alınmasını talep etti ama mahkeme bu talebi reddetti. Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan avukat Lilya Gemeci, “Tansiyon hastası, kalbinde rahatsızlık var, bu durum ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bunları mahkemede anlattık ayrıca davadaki tüm delillerin toplandığını ve güvence altına alındığı için Muratov’un soruşturmanın gidişatını etkileyemeyeceğini ve Kırım’dan kaçma girişiminde bulunmayacağını söyledik. Kırım’da küçük bir çocuğu var ve ailesinin tek geçim kaynağı Muratov’un emeklilik maaşı. Ancak mahkeme bizi dinlemedi.” dedi.

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu. FSB, baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayretdinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı aldı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçluyor. Memorial İnsan Hakları Merkezi, Emil Ziyadinov’u siyasi tutsak olarak tanıdı.