Rus mahkemesi, Kırım Tatar siyasi tutsağa verilen 17 yıl hapis cezasını onadı

Güncel
E. K.
16 Nisan 2020, 14:40
E. K.
16 Nisan 2020, 14:40

Rus Askeri Temyiz Mahkemesi, işgalcilerin Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak için uydurdukları sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde 17 yıl hapse mahkum edilen Enver Seytosmanov’un cezasını onadı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Avukat Emil Kurbedinov, “Savunma tarafının 4. Cenevre Konvansiyonu ve müvekkilimin sağlık durumu (Enver Seytosmanov’un bir çok kronik hastalığı var) ile ilgili bir dizi dilekçe sunmasına rağmen, mahkeme bunu dikkate almadı.” diye belirtti.

“KIRIM TATARLARI YİNE HEDEFTE”

Kurbedinov, koronavirüs salgını nedeniyle duruşmanın üç taraflı video bağlantı formatında yapıldığını kaydetti.

2019 reformuna göre, Rusya’nın yargı sistemini daha temiz ve şeffaf hale getirmek için ayrı bir askeri temyiz mahkemesi oluşturuldu, ancak bugünkü duruşmada Seytosmanov’a verilen ceza bir aya bile azaltılmadı. Bu da Rus mahkemelerinin tam siyasallaşmasını gösteriyor” diyen Kurbedinov, siyasi mahkum Seytosmanov’un duruşma sırasında “Kırım Tatarları yine hedefte” yazılı tişört giydiğini belirtti.

Bilindiği üzere, 5 Aralık 2019 tarihinde Rusya’daki Rostov-na-Donu şehrindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. fıkrası gereğince, güya terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle suçlanan Kırım Tatar siyasi tutsak Enver Seytosmanov’u 17 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

SEYTOSMANOV KARDEŞLERİN EVİNE BASKIN

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akyar (Sivastopol) şehrine yakın Baydar (Orlinoye) köyünde, 10 Mayıs 2018 tarihinde işgalcilerin Kırım Tatarlarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti. Sabahın erken saatlerinde düzenlenen baskın sonrasında iki Kırım Tatarının alıkonulduğu aktarılmıştı. Daha sonra kaçırılan Kırım Tatarlarının Enver Seytosmanov ve Ernest Seytosmanov kardeşler olduğu öğrenildi.

Baskın sonrasında alıkonulan kardeşlerden Ernest Seytosmanov serbest bırakılırken, Enver Seytosmanov hakkında tutuklama kararı alınmıştı.