Rus mahkemesi 5 Kırım Tatarını hapse mahkum etti

Haberler
Anife Bilal
18 Haziran 2019, 15:39
Anife Bilal
18 Haziran 2019, 15:39

Rus baskı mekanizması, kurguladığı davalar çerçevesinde Kırım Tatarlarını alıkoymaya devam ediyor.

Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi, işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı yapmak amacıyla kurguladığı, uydurma ve sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde tutuklanan Ayder Saledinov, Teymur Abdullayev, Uzeir Abdullayev, Rüstem İsmailov ve Emil Cemadenov olmak üzere 5 Kırım Tatarını suçlu bularak onlar hakkında hapis cezası kararı aldı.

Rus mahkemesi Teymur Abdullayev hakkında 17 yıl hapis cezası, Uzeir Abdullayev hakkında 13 yıl, Rüstem İsmailov hakkında 14 yıl, Ayder Saledinov ve Emil Cemadenov hakkında 12 yıl hapis cezası kararı aldı.

10 Haziran 2019 tarihinde yapılan duruşmada Rus iddia makamı Teymur Abdullayev için 17 yıl, Rüstem İsmailov için 13 yıl, Ayder Saledinov için 12 yıl, Uzeir Abdullayev için 12 yıl, Emil Cemadenov için 11 yıl hapis cezası istemişti.

DÜZMECE HİZB-UT TAHRİR DAVASI: BİRİNCİ AKMESCİT GRUBU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltında alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle, Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzair Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri, evlere baskınlar, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor. Sovyetler döneminde uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemler değişmeksizin kullanılıyor.