Rus mahkemesi 3 Kırım Tatarının tutukluluk süresini uzattı

07 Kasım 2020, 19:51

Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 3 Kırım Tatar siyasi tutsağın tutukluluk süresini uzattı 6 ay daha uzattı. 

Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde 6 Kasım 2020’de yargılanan Üçüncü Bahçesaray Grubu’ndan Osman Seytumerov, Seytumer Seytumerov ve Rüstem Seitmemetov’un temyiz dilekçelerini reddederek tutukluluk süresini 22 Nisan 2021’e kadar uzattı.

TUTSAKLAR DURUŞMAYA VİDEO KONFERANS YÖNETİMİ İLE KATILDI

Kırım Dayanışmasının aktardığına göre tutsaklar duruşmaya konulduğu Akmescit tutukevinden, avukatlar ise sözde Kırım Askeri Mahkemesi’nden video konferans yönetimi ile katıldı.

“TUTSAKLARIN RUSYA’YA SEVK EDİLMESİ CENEVRE SÖZLEŞMESİNİN İHLALİDİR”

Avukat Emil Kurbedinov duruşma sırasında müvekkillerinin Rusya’ya sevk edilmesi konusunda yaptığı konuşmada, Kırım Tatarlarının Kırım dışına sevk edilmesi Dördüncü Cenevre Sözleşmesinin ihlali olduğunu vurguladı.

22 NİSAN 2021’E KADAR TUTUKLU KALACAKLAR

Rus mahkemesi, Osman Seytumerov, Seytumer Seytumerov ve Rüstem Seitmemetov’un 22 Nisan 2021’e kadar tutuklu kalması hakkında karar aldı. 

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE BASKIN

Bilindiği gibi, 11 Mart 2020 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Bahçesaray şehri ve Bahçesaray bölgesinde, 7 Kırım Tatarının evinde sabahın erken saatlerinde arama gerçekleşti.

Aramalar sonucunda beş kişi alıkonuldu. Alıkonulan Kırım Tatarları Enver Mustafayev, Seytumer Seytumerov, Osman Seytumerov, Amet Suleymanov ve Rüstem Seytmemetov Akmescit’teki Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Şubesine götürüldü. Daha sonra Enver Mustafayev’in serbest bırakıldığı bildirildi.

Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 13 Mart 2020 tarihinde 3 Kırım Tatarı hakkında tutuklama ve biri hakkında da ev hapsi kararı aldı.

Hizb ut-Tahrir davası
Kırım Tatarları
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: