Rus mahkemesinin para cezası verdiği Kırım Tatarları konuştu: Barışçıl protestolarımıza devam edeceğiz

01 Ağustos 2019, 15:53

Moskova’nın Taganskiy Bölge Mahkemesi, 29 Temmuz 2019’da Rusya Yüksek Mahkemesi binası önünde, duruşmaya çıkacak olan siyasi tutsaklara destek vermek amacıyla toplanan ve daha sonra gözaltına alınan 18 Kırım Tatarını 20 bin Ruble para cezasına çarptırdı.

Bilindiği üzere, 11 Temmuz 2019 tarihinde Kırım Tatar siyasi tutsaklar Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov’un (Birinci Bahçesaray Grubu) temyiz başvurusu görüldüğü sırada siyasi tutsaklara destek vermek amacıyla Rusya Yüksek Mahkemesi binası önünde onlarca Kırım Tatarı toplanmıştı. Akabinde mahkeme binası önünde eylem gerçekleştiren 46 aktivist, Moskova polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

TANIDIKLARINA DESTEK VERMEK AMACIYLA MAHKEME ÖNÜNE GİTMİŞLERDİ

Kırım Haber Ajansı Kıyiv bürosundan Stepan Davidov, Taganski Bölge Mahkemesi tarafından “yargılanan” iki Kırım Tatarı Eleonor İzmaylov (36) ve Enver Aliyev (37) ile görüşme gerçekleştirdi. Hem İzmaylov hem de Aliyev, kendilerini aktivist olarak tanımlamadıklarını, arkadaş ve tanıdıklarını desteklemek amacıyla mahkeme önüne gittiklerini ifade ediyor.

ELENOR İZMAYLOV: KIRIM’DA SIK SIK VATANDAŞLARIMIZ GÖZALTINA ALINIYOR, YARGILANIYOR

Tabi ki en yüksek para cezasını bize veren mahkemenin kararından memnun değiliz. Karakoldayken durumumuzun neye göre değerlendireceğini sorduğum zaman, kampanyaya katılıp katılmadığımızın, video kayıtlarına göre tespit edileceği söylendi. Ben kampanyaya katılmadım, üstünde yazı olan tişörtü de giymedim.

Duruşmaya geldim, ama çok fazla insan olduğu için içeri giremedim. Kararın seslendirilmesini dışarıda bekledim. Duruşmanın neredeyse sonuna doğru hepimiz gözaltına alındık.

Mahkeme her tutuklu için onar dakika ayırdı. Yani, kimsenin durumunu incelemeyeceği açıktı. Hepimizin cezaları önceden kararlaştırılmıştı.

“BEN DİRENMEDİM ÇÜNKÜ HİÇBİR ŞEY YAPMADIM”

Kırım’da sık sık vatandaşlarımız gözaltına alınıyor, yargılanıyor. Bu insanlardan birçoğu yakın arkadaşlarım, tanıdıklarım. Onların gözaltına alınması yasa dışı olduğunu bildiğim için Kırım’daki mahkeme duruşmalarına gidiyorum.

Bu sefer, temyiz başvurusu Moskova’da, daha yetkili organlar tarafından incelenecekse daha çok ses çıkarır diye düşündüm. Ancak Kırım’da olanların aynen Moskova’da da tekrarlandığını gördüm. Mahkemenin önünde bekleyen insanlar tutuklandı! Ben direnmedim, çünkü yasa dışı hiçbir şey yapmadım. Polis mensupları tutanakları onlara uygun bir şekilde yazacaklardı. Ancak biz avukatlarımızı bekledik ve hukuki yardımlarından faydalandık. Yardımlarından dolayı avukatlarımıza müteşekkiriz.

“KIRIM’DA BASKILAR DURMADI, İNSANLAR SERBEST BIRAKILMADI”

Kırım’a döndükten sonra duruşmadan önce hacca gittim. Şimdi Medine’de bulunuyorum. Kırım’da baskılar durmadı. İnsanlar serbest bırakılmadı, kaybolanların ne ölüleri ne dirileri tarafımıza verilmedi. Bu yüzden Rusya’nın hukuki sistemine ters olmayan barışçıl protestolarımıza devam edeceğiz.

ENVER ALİYEV: HALKIMIN BİR PARÇASI OLARAK VATANDAŞLARIM İÇİN ENDİŞE DUYUYORUM

Ben sadece vatandaşlarımı desteklemek için geldim. Herhangi provokasyon hareketleri kullanmadan kendi duruşumu belli etmek istedim. Bunun yerine otobüse sokuldum üstelik de arandım.

2014-2015 yıllarda tutuklamalar, aramaların başlamasından bu yana, bu mevzu beni rahatsız ediyor. Çünkü ben de bir Kırım Tatarı olarak, halkımın bir parçası olarak vatandaşlarım için endişe duyuyorum.

11 Temmuz’da duruşma açık olduğu için mahkeme binasına girecektik. Hepimiz giremedik ve mahkeme önünde beklemeye kaldık. Bir an bazı arkadaşlar pankartlar açıp, üzerinde yazı olan tişörtleri giydiler. Polis mensupları onlara yaklaşıp bu eylemin yasa dışı olduğunu söyledi. Pankartlar kapandı, herkes beklemeye devam etti.

Bir buçuk- iki saat sonra polisler gelip eylemimizin yasa dışı olduğunu söyledi. Anında otobüslere yüklenmeye başladık.

Taganskiy karakolunun bir salonunda yaklaşık 9 saat kaldık. Polis mensupları bize baskı uygulamaya çalıştı. İfadelerimizi almak için uğraşıyorlardı ama biz avukatlarımızın gelmesini bekledik.

“BU SADECE BİR DAYANIŞMA KAMPANYASIDIR”

Avukatlarımız geldiğinde tutanakların yazılmasına şahit oldular. Tutanaklarda ciddi hatalar yapıldığından dolayı avukatlar tek tek her birini okudu. Örneğin karakoldan saat 14:00-15:00 gibi serbest bırakıldığımız yazılıyordu. Biz ise 21:00’da daha karakolda bekliyorduk. Dışarıdan insanlar bize yiyecek gönderiyorlardı.

Ben hareketlerimi protesto olarak tanımlamazdım. Yakın bir vatandaşın yargılandığı zaman mahkeme binasının önünde beklemek protesto değildir. Bu, sadece bir dayanışma kampanyasıdır.

KIRIM TATARLARINA VERİLEN PARA CEZALARI İÇİN KAMPANYA BAŞLATILDI

Moskova’daki Taganskiy Bölge Mahkemesi tarafından para cezalarına çarptırılan Kırım Tatarlarına destek vermek için işgal edilen Kırım’da bir kere daha Kırım Maratonu kampanyası başlatıldı.

mahkeme
Rusya
Bunlara da bakın: