Rus lobisinin planları suya düştü!

Güncel
Anife Bilal
10 Nisan 2019, 22:39
Anife Bilal
10 Nisan 2019, 22:39

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Rusya’nın taleplerini reddetti.

AKPM’de bugün Rus yanlısı lobinin Meclis’te Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımları kaldırma şansını elde etmek ve Rus heyetinin AKPM’ye geri dönmesini sağlamak için sunduğu karar tasarısı incelendi.

AKPM’deki Ukrayna heyeti başkanı Vladimir Aryev, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Karar tasarısı onaylandı. Rusya yaptırımları uygulama sürecinde değişiklik yapılmasını elde etmedi!.. Var olan yaptırım mekanizması devam edecektir. Belki ek, daha sert bir mekanizma eklenecek. Ancak artık bu gelecek oturumlarda ele alınacak konu. En önemli sorunumuz önümüzde; Rus yanlısı güçler Ukrayna’daki seçim sürecinin hareketlerini fark etti, bize destek verenler ise sık sık “Ukraynalılar bile farklı düşünüyorsa, sizin tarafınızı tutmamızda bir anlam var mı?” diye soruyor. Umarım Avrupalı müttefiklerimize hayal kırıklığı için bir sebep vermeyiz.” ifadeleri kullandı.

Daha önce, AKPM’de Rus heyetinin Meclis’e geri dönmesi prosedürünü kolaylaştırmayı öngören raporun inceleneceği bildirilmişti. “Parlamenter Meclisinin Rolü ve Misyonu: Geleceğin En Önemli Meydan Okumaları” isimli rapor Rus yanlısı Hollandalı parlamenter Tiny Kox ve Hollandalı heyetin diğer üyesi Mart Van De Ven tarafından hazırlanmıştı.

Raporda, AKPM’nin faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması için örgütün reforme edilmesi ve yönetmeliğinin değiştirilmesi öneriliyordu. Söz konusu değişiklikler AKPM’de Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları kaldırmayı kolaylaştırmaya öngörüyordu.

2014 yılında gerçekleşen Kırım’ın işgalinden sonra Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Rusya heyetinin oy hakkını ve yönetim organlarında temsil hakkını elinden almıştı. 2014’ten beri Rusya yanlısı lobi Rus heyetini örgüte geri dönmesini sağlama için devamlı çeşitli yollara başvuruyor.