Kırımoğlu ile ilgili yalan haber!

24 Eylül 2019, 19:06

Rus medyası ve Türkiye’deki Rusya iş birlikçisi odaklar, Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından görevden alındığını ve makamın lağv edildiği yönünde gerçek dışı haber servisinde bulundu. Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Riza Şevkiyev, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Rus medyası, eski Ukrayna Milletvekili Valeriy İvasyuk’a dayandırarak Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi görevinden aldığını ve kurumu da lağvettiği iddiasında bulundu.

KARA PROPAGANDA SOSYAL MEDYADA İŞLETİLMEK İSTENDİ!

Rus propaganda makinesinin ortaya attığı bu iddia, sosyal ağlarda tartışmalara ve soru işaretlerine neden oldu.

Konuyla ilgili QHA‘ya (Kırım Haber Ajansı) açıklamada bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Riza Şevkiyev, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun, Volodımır Zelenskiy’in cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasının ardından Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi görevinden istifa ettiğini ve eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun da kabul ettiğini hatırlatan Riza Şevkiyev, Kırımoğlu’nun söz konusu görev için Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’u önerdiğini de belirtti. Çubarov’un göreve getirilmesine dair kararın henüz alınmadığını kaydeden Şevkiyev, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi ofisinin lağvedilmesine ilişkin herhangi bir kararın da olmadığını vurguladı.

TAMAMEN ASILSIZ

Rus propagandacıların söz konusu yalan haberlerini yorumlayan Şevkiyev, “Bunlar tamamen Rus istihbaratının (FSB) işi. Bunun gibi yalan haberler, Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu, Varşova’daki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısında Rus işgali altında bulunan Kırım’daki durumun ele alındığı, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı açtığı mahkemelerin görüşüldüğü günlerde dikkatleri dağıtmak, (Ukrayna’yı) dış siyasetten uzaklaştırarak iç siyasete çekmek amacıyla yapılıyor. Rus propagandası da bu şekilde bir nevi amacına ulaşıyor diyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Rus propagandacıların bu günlerde aynı amaçla buna benzer birçok yalan haber yaydığını ifade eden Şevkiyev, bunlar arasında Ukrayna’nın devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in Ukrayna’ya döneceği, Herson yönetiminin Kuzey Kırım Kanalı’ndan Kırım’a su vermeye başladığına dair yalan haberler olduğunu da kaydetti.

Ukrayna’nın beşinci Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 2014 yılında ilk Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisini atadı. Söz konusu Yetkili olarak Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu atanmıştı. Cumhurbaşkanının kararında, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisinin görevinin Ukrayna’nın yerli halkı olan Kırım Tatar halkının sivil, ekonomik, sosyal ve kültür hakların yerine getirilmesi ve onun etnik, kültürel, dil ve dini kimliğinin korunması ve geliştirilmesini sağlamak olduğu belirtilmişti.

KIRIMOĞLU GÖREVDEN 3 AY ÖNCE AYRILDI

Kırımoğlu, eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun görevinin sona erdiği son günlerde Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi görevinden alınmıştı. Poroşenko tarafından imzalanan karar 18 Mayıs 2019 tarihinde yürürlüğe girmişti.

Kırımoğlu
KTMM
Ukrayna
Bunlara da bakın: