Rus istihbaratının sosyal medyada kimlik avı ifşa oldu!

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
22 Temmuz 2019, 14:28
Mehmet Berk Yaltırık
22 Temmuz 2019, 14:28

Rusya istihbarat tarihinin en büyük sızıntısı, Kremlin’in sosyal medyaya yönelik kirli hedeflerini bir kez daha gündeme getirdi.

Rusya, 13 Temmuz 2019’da tarihinin en büyük siber saldırısına uğradı. “0v1ru$” adını kullanan bir bilgisayar korsanı (hacker) grubu, FSB (Federal Güvenlik Servisi) ile çalışan SyTech firmasına siber saldırı gerçekleştirdi.

Rus istihbaratıyla ilişkili olduğu tahmin edilen 7.5 terabayt hacminde veriyi çalan hackerlar, söz konusu verilerin FSB’nin gizli sosyal medya operasyonları ve Rus yönetiminin ülke internetini dünyadan koparma projeleri hakkında bilgiler bulunduğunu duyurdu.

SyTech’in ana sayfasına Rusya’da internette hakaret amaçlı kullanılan figürlerden “Yoba Surat” adlı gülen yüz karakteri ve ihlal edilen gizli verilerden bazıları bırakıldı. Hackerlar söz konusu yüzü Twitter hesabından da paylaştı.

Hackerların yaptığı açıklamada siteden elde edilen verilerin daha geniş çaplı bir hacker grubu olan Digital Revolution’a aktarıldığı belirtilerek, Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarındaki kimi kişilerin fişlendiği ifade edildi.