"Rus istihbaratı, işgal edilen Kırım'ı ziyaret eden Ukrayna vatandaşlarını casusluğa zorluyor"

05 Kasım 2019, 10:53

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) çalışanlarının işgal edilen Kırım’ı düzenli olarak ziyaret eden Ukrayna vatandaşlarını “gizli iş birliği” yapmaya zorladığını tespit etti.

SBU basın servisinden yapılan açıklamada, “Rus özel servisinin ana amacı, Kırım idari sınırına yakın görev yapan SBU, Ukrayna silahlı kuvvetleri ve sınır güvenlik görevlileri hakkında bilgi toplamaktır.” denildi.

FSB’nin casusluk tekliflerini en çok; işgal edilen Kırım’da iş bulan ve düzenli olarak idari sınırdan geçen Ukrayna vatandaşları ile özel taşımacılara yaptığı belirtildi. FSB’nin bu insanlardan gizlice istihbarat bilgileri toplamayı talep ettiği öğrenildi. Rus özel servisleri, söz konu bilgileri topladıktan sonra, Ukrayna askerleri ve kolluk görevlilerini kendi lehine casusluk yapmaya zorluyor.

“İNSANLAR, YARIMADAYA GİRİŞ YASAĞI KARARIYLA TEHDİT EDİLİYOR”

Ukrayna istihbaratından yapılan açıklamada, “Kırım’daki FSB’nin çalışma formları ve yöntemleri, Rusya genelinde kullandıkları yöntemlerle aynı. Bunlar; şantaj, tehdit, fiziksel ve psikolojik baskı. İnsanlar, çok sık yarımadaya giriş yasağı kararıyla tehdit ediliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Ukraynalı vatandaşları Rusya lehine casusluk yapma konusunda “en çok gayret gösteren FSB görevlisinin” Başkurdistan Cumhuriyeti Baymak kenti doğumlu Almaz Battalov (1982) olduğu tespit edildi.


Casusluk
FSB
Kırım'ın işgali
SBU
Bunlara da bakın: