Rus işgalinin ilk şehidi Reşat Ametov Kırım'da dualarla anıldı

Haberler
Anife Bilal
26 Ocak 2020, 11:55
Anife Bilal
26 Ocak 2020, 11:55

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin ilk şehidi olan Kırım Tatar kahramanı Reşat Ametov’u anmak için dua merasimi düzenlendi.

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit şehrindeki Çoyunca köyündeki camide, 24 Ocak 2020 tarihinde toplanan Kırım Tatarları, sözde “Kırım Öz Savunması” güçleri tarafından kaçırılarak öldürülen Reşat Ametov için dua etti.

Сегодня ему должно было исполниться 45 лет, но 3 марта 2014 года он вышел на одиночный пикет к зданию Совета Министров Крыма, где и раньше он проводил пикеты, но больше, оттуда он живым не вернулся.Аллах рахмет эйлесин, Решат!

Опубліковано Роланом Османовим Пʼятниця, 24 січня 2020 р.

REŞAT AMETOV

Kırım Tatarı Reşat Ametov, Rusya’nın, Kırım’ı ele geçirme operasyonunu protesto etmek amacıyla, Rus askerleri ve milisler tarafından kuşatılmış Kırım Bakanlar Kurulu binasının önünde tek kişilik protesto eylemi düzenledi. Reşat Ametov’un eşi Zarina’nın söylediğine göre, kocası 3 Mart’ta (2014) askerlik şubesine gitmek üzere saat 7.30’da Akmescit’teki evinden ayrıldı. Aynı gün en son Lenin meydanındaki eylemde görülmüştü.

Görgü tanıkları, Lenin meydanında tek başına eylem yapan Reşat Ametov’a ikisi kamuflaj biri sivil giyinen 3 milisin yaklaştığını ve bir arabaya bindirerek bilinmeyen bir yere götürdüklerini anlattı. Bundan sonra Reşat Ametov’la iletişim kurulamadı.

Daha sonra internette milislerin Reşat Ametov’u Lenin Meydanı’ndan götürdüğü ve araca bindirmesinin görüntüleri yayınlandı.

İşkence izleri olan Reşat Ametov’un cesedi 15 Mart 2014 tarihinde Karasupazar Bölgesi Ortalan Köyünde bulunmuştu. Kafası bant ile sarılı cesedin yanında kelepçe de bulundu.

Reşat Ametov, 18 Mart tarihinde Akmescit’in Abdal Mezarlığı’nda toprağa verildi. Reşat Ametov’u son yolculuğa uğurlamak için yaklaşık 2 bin kişi toplandı.

Reşat Ametov, 2015 yılının Kasım ayında Ukrayna’nın hükûmet dışı ödülü olan Ukrayna Halk Kahramanı nişanına layık görüldü. 3 çocuk babası olan Reşat Ametov öldürüldüğünde en küçük kızı sadece 3 aylık idi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 18 Mayıs 2017’de Kırım’ın Rusya tarafından işgaline karşı tek kişilik protesto eylemi düzenleyen ve Mart 2014’te işkenceyle öldürülen Kırım Tatarı Reşat Ametov’a Ukrayna Kahramanı unvanını verdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Kahramanı unvanını taşıyan “Altın Yıldız” nişanını 2 Mart 2018 tarihinde şehidin ağabeyi Refat Ametov’a takdim etti.