Rus işgalinin ilk şehidi Reşat Ametov 45 yaşında...

Güncel
Feride Useinova
24 Ocak 2020, 13:30
Feride Useinova
24 Ocak 2020, 13:30

Bugün, Kırım’ın Rus işgalinin ilk şehidi olan Kırım Tatar kahraman Reşat Ametov’un doğum günü. Kırım Tatarlarının unutulmaz kahramanı Ametov, 24 Ocak 1975’te dünyaya geldi.

Rus işgalinin ardından Ametov, Rusya’nın, Kırım’ı ele geçirme operasyonunu protesto etmek amacıyla, Rus askerleri ve milisler tarafından kuşatılmış Kırım Bakanlar Kurulu binasının önünde tek kişilik protesto eylemi düzenlemişti. Reşat Ametov’un eşi Zarina Ametova, kocasının 3 Mart’ta (2014) askerlik şubesine gitmek üzere saat 07.30’da Akmescit’teki evinden ayrıldığını söylemişti. Reşat Ametov aynı gün en son Lenin meydanındaki eylemde görülmüştü. Kırım Tatar aktivist Reşat Ametov’un sözde “Kırım Öz Savunması” güçleri tarafından kaçırılarak öldürüldüğü, Ametov’un cinayetini soruşturan Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı tarafından tespit edilmişti.

SMEDLÂYEV: “ALLAH RAHMET EYLESİN REŞAT!”

Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev konuyla ilgili Facebook hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Mart 2014 te sözde “Kırım Baharında” işgal altındaki Kırım’da vahşice işkence gören ve öldürülen Reşat Ametov’un bugün doğum günü. Bugün 45. doğum gününü kutlaması  gerekiyordu. 3 Mart 2014 tarihinde, Kırım Bakanları Konseyi’nin binasının (önünde) tek kişilik protestoya çıktı, daha önce de aynı protestolarda bulunmuştu fakat o sefer canlı dönemedi.

Gözaltına alındı. Simferopol merkez meydanından üniformalı insanlarca kaçırdı, kaçırılma anı ATR kanalı tarafından videoya kaydedildi. Daha sonra, vahşi işkence izleri olan vücudu Belogorsk bölgesindeki bir bahçede bulundu. Soruşturma, Reşat’ın ölümünde yer alan kişilerin adlarını ve soyadlarını belirlemeyi başardı fakat hala hepsi serbest ve aynı suçları işlemeye devam ediyor olabilirler. Sadist katiller bu hayatta yargılanmaz ve cezalandırılmasalar bile, ahirette cezalarından kaçmayı başaramazlar! Allah Rahmet Eylesin Reşat!”

Kırım Haber Ajansı (QHA) Kırım Tatar şehidi Reşat Ametov’u saygıyla anıyor.

REŞAT AMETOV

Kırım Tatarı Reşat Ametov, Rusya’nın, Kırım’ı ele geçirme operasyonunu protesto etmek amacıyla, Rus askerleri ve milisler tarafından kuşatılmış Kırım Bakanlar Kurulu binasının önünde tek kişilik protesto eylemi düzenledi. Reşat Ametov’un eşi Zarina’nın söylediğine göre, kocası 3 Mart’ta (2014) askerlik şubesine gitmek üzere saat 7.30’da Akmescit’teki evinden ayrıldı. Aynı gün en son Lenin meydanındaki eylemde görülmüştü.

Görgü tanıkları, Lenin meydanında tek başına eylem yapan Reşat Ametov’a ikisi kamuflaj biri sivil giyinen 3 milisin yaklaştığını ve bir arabaya bindirerek bilinmeyen bir yere götürdüklerini anlattı. Bundan sonra Reşat Ametov’la iletişim kurulamadı.

Daha sonra internette milislerin Reşat Ametov’u Lenin Meydanı’ndan götürdüğü ve araca bindirmesinin görüntüleri yayınlandı.

İşkence izleri olan Reşat Ametov’un cesedi 15 Mart 2014 tarihinde Karasupazar Bölgesi Ortalan Köyünde bulunmuştu. Kafası bant ile sarılı cesedin yanında kelepçe de bulundu.

Reşat Ametov, 18 Mart tarihinde Akmescit’in Abdal Mezarlığı’nda toprağa verildi. Reşat Ametov’u son yolculuğa uğurlamak için yaklaşık 2 bin kişi toplandı.

Reşat Ametov, 2015 yılının Kasım ayında Ukrayna’nın hükûmet dışı ödülü olan Ukrayna Halk Kahramanı nişanına layık görüldü. 3 çocuk babası olan Reşat Ametov öldürüldüğünde en küçük kızı sadece 3 aylık idi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 18 Mayıs 2017’de Kırım’ın Rusya tarafından işgaline karşı tek kişilik protesto eylemi düzenleyen ve Mart 2014’te işkenceyle öldürülen Kırım Tatarı Reşat Ametov’a Ukrayna Kahramanı unvanını verdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Kahramanı unvanını taşıyan “Altın Yıldız” nişanını 2 Mart 2018 tarihinde şehidin ağabeyi Refat Ametov’a takdim etti.

INTERPOL, KIRIM TATARI REŞAT AMETOV’UN KATİLLERİNİ ARAMA LİSTESİNE EKLEMEDİ!

Interpol, Kırım Tatarı Reşat Ametov’un cinayetinde zanlı olan sözde “Kırım Öz Savunması” grubunun mensupları Aleksandr Baglyuk, Aleksandr Rudenko ve Yevgeniy Skripnik’i uluslararası arama listesine eklemeyi reddetmişti.

Ukrainskaya Pravda haber kaynağının aktardığına göre Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcısı İgor Ponoçevnıy, “Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı zanlıları uluslararası arama listesine eklemek için Uluslararası Polis İşbirliği Interpol Departmanına başvurdu. Interpol kanunsuz silahlı grupların oluşturulması ve katılımı ile ilgili konularda kuruluşun kanallarının ve yeteneklerinin kullanılmasının imkansız olmasına dayanarak zanlıları arama listesine eklemeyi reddetti” açıklamasında bulunmuştu.