Rus işgalinden kurtarılan Kıyiv bölgesinde 20 sivilin cesedi daha bulundu

Güncel
Anife Bilal
04 Mayıs 2022, 15:32
Anife Bilal
04 Mayıs 2022, 15:32

Rus işgal ordusu, bir ay önce Kıyiv bölgesinden çekilse de Ukrayna polisi, Rus askerlerinin işlediği katliam ve işkencelerin kanıtlarını toplamaya devam ediyor. Son 24 saatte, Kıyiv bölgesinde Rus askerleri tarafından öldürülen 20 sivilin cesedinin tespit edildiği bildirildi.

Ukrayna Polis Teşkilatı, Rusya’nın Kıyiv bölgesinde öldürdüğü sivillerin cesetlerini tespit etme çalışmalarını sürdürüyor. Ukrayna Kıyiv Bölge Polis Müdürü Andriy Nebitov yaptığı açıklamada, “4 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla Kıyiv bölgesinde bin 235 sivilin cesedi bulundu. 282 cesedinin kimliği hala tespit edilemedi. Ayrıca işgalcilerin birçok sivili Ukrayna’nın dışına çıkardığını biliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan Kıyiv Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Oleksandr Pavlyuk, bölgede sadece son bir günde Rus askerleri tarafından öldürülen 20 sivilin cesedine ulaşıldığını ve aralarında işkenceye maruz bırakılan kişilerin de yer aldığını belirtti.

UKRAYNA’YA SALDIRAN RUSYA, BUÇA KENTİNDE KATLİAM YAPTI

Ukrayna’nın Buça kentinden geri çekilen Rus işgalciler, 2 Nisan sabahı 410 sivili katlederek sokağa terk etti. Elleri arkadan bağlanmış bir şekilde Buça’nın sokaklarında bulunan sivil cesetler, dünyada büyük yankı uyandırdı. Kan donduran görüntülerin ardından binlerce sivilin ölümüne sebep olan Rusya’ya yaptırımlar arttı. Rusya devlet başkanı Putin savaş suçlusu ilan edilirken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

İnsan hakları kuruluşları ve haber ajansları, Buça’daki katliam görüntülerini doğruladı. Kent, Rusların kontrolü altındayken sokaklarda günlerdir duran cesetlerin bulunduğunu açıkladı. Bilindiği gibi, ​​​​​​​Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı. Buça’daki cenaze hizmetleri çalışanı bu sabah yaptığı açıklamada yaklaşık 350 cesedi gömdüklerini ve hala gömülecek çok cesedinin bulunduğunu belirtti.