Rus işgalindeki Kırım'da konut piyasasında durgunluk yaşanıyor

Ekonomi
qha muhabir
17 Temmuz 2022, 15:47
qha muhabir
17 Temmuz 2022, 15:47

Rus işgali altındaki Kırım’da konut alış ve satış piyasasının durma noktasına geldiği ifade edildi. Rus propaganda medyasına yansıyan haberlerde, Kırım’da alım gücünün düşük olması nedeniyle üst düzey ve lüks konutların metrekare başına fiyatının düştüğü belirtildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki emlak piyasası hakkında Rus medyasına konuşan uzmanlar, piyasada ciddi durgunluk yaşandığını belirtti. Bu kapsamda, IDEM CEO’su, emlak danışmanı Ekaterina Gress tarafından yapılan açıklamada, genel anlamda yeni inşa edilen konutlarda artışın durduğunu bildirdi. Emlak uzmanları, fiyatların düşmesinin temel nedeninin ucuz yeni projelerin piyasaya sürülmesi olduğunu kaydetti.

KIRIM’DA KONUT PİYASASINDA DURGUNLUK YAŞANIYOR

Kırım’daki emlak piyasasında yaşanan durgunluk hakkında uzmanlar, “Genel olarak, yeni bina fiyatlarındaki artışın durmasından bahsedebiliriz. Bununla birlikte, son yedi ayın sonuçlarına göre, elit ve premium sınıf konutların metrekare başına fiyatı, sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 4 oranında azaldı” ifadelerini kullandı.

Emlak piyasasındaki düşüşün nedeninin, lüks binalara olan ilginin azalması olduğu kaydedildi. Bu kapsamda, Rus işgali altındaki Kırım’da yeni binaların fiyatları Şubat’tan Mayıs’a kadar arttı. Ancak, Haziran ayında bir geri dönüş kaydedildi ve Temmuz’da tekrar yüzde 5’lik bir artış yaşandı.