Rus işgalindeki Kırım'da bir göl daha yok olmak üzere!

Haberler
Anife Bilal
04 Mart 2021, 12:46
Anife Bilal
04 Mart 2021, 12:46

Kırım’da Rus işgalci yönetimi, yarımadanın su kaynaklarını tüketmeye devam ediyor. Kırım Yarımadasında bulunan İnkerman Gölü’nde neredeyse hiç su kalmadı.

Rusya’nın Kırım’ı işgali nedeniyle Ukrayna’nın ana kısmından yarımadaya su tedarikinin kesilmesi nedeniyle yarımadada su kaynakları bir bir tükeniyor. Ukraynalı subay Anatoliy Ştefan, sosyal medyada İnkerman Gölü’nün son durumunu paylaştı. Dün yayımlanan videoda göldeki su seviyesinin kritik noktaya geldiği görünüyor.

GÖLÜN ESKİ HALİNDEN ESER YOK!

Ukraynalı subay Ştefan ayrıca durumu karşılaştırmak için gölün eski fotoğrafını da paylaştı.

Akyar (Sivastopol) yakınlarında bulunan İnkerman Gölü, 1978 yılında taş ocağında yapılan patlatma çalışmaları sonucu oluştu. Daha önce gölün derinliği 60 metreye, su yüzeyinin alanı ise yaklaşık 23 bin metrekareye ulaşıyordu. Ukrayna yönetimi, Rusya Kırım’daki işgale son verene kadar anakaradan su tedarikine izin vermeyeceğini bildirmişti.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu. Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.

KIRIMOĞLU: RUSYA YARIMADADAKİ SUYU ASKERİ İHTİYAÇLARI İÇİN HARCIYOR

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ı işgal eden Rusya’nın yarımadadaki su kaynaklarını sivil nüfus için değil askeri ve sanayi ihtiyaçlarına harcadığını ifade etmişti.

RUSYA, KIRIM’DAKİ ASKERİ ÜSLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN YARIMADANIN SU KAYNAKLARINI SÖMÜRÜYOR!

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) İnsan Hakları Konseyi’nin temiz içme suyu ve sanitasyonu insan hakları olarak kabulünün yıl dönümü vesilesiyle bir açıklama yayımlamıştı.

Rusya’nın, işgal ettiği Kırım’daki su kaynaklarını askeri amaçlarla sömürmesine dikkat çekilen açıklamada, “İşgal altındaki Kırım’da yasa dışı olarak ele geçirilen sanayi kuruluşlarının ve doğal kaynakların aşırı kullanımı, yarımadanın nüfusunun içme suyuna erişimini tehlikeye atmaktadır. Bunun dışında işgalci yetkililer yarımadadaki askeri-sanayi komplekslerinin, askeri tesislerinin ve işletmelerinin gelişimini hızlandırmak için giderek daha fazla su talep ediyorlar.” ifadeleri kullanıldı.