Rus işgali sırasında Kırım'da insan kaçıran haydut şimdi Dağlık Karabağ'da işbaşında

28 Ekim 2020, 13:40


Kırım’ın Rusya tarafından işgal edildiği sırada sözde milis gücü komutanı olarak aktif bir şekilde rol oynayan Ermeni kökenli terörist Armen Martoyan’ın, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Başkanı Harutyunyan ile görüştüğü ortaya çıktı. Görüşmenin, Azerbaycan ordusunun Ermeni işgaline son vermek için Dağlık Karabağ’da başlattığı harekat sırasında Hankendi’de gerçekleşmesi dikkat çekti.

Sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti başkanı Araik Harutyunyan, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinde aktif rol oynayan sözde Kırım Milisi Bölük Komutanı ve şu anda sözde Kırım Parlamentosu Milletvekili olan Armen Martoyan ile görüştü. Halen işgal altında olan Dağlık Karabağ’ın merkezi Hankendi’de dün gerçekleşen görüşme, Rusya’nın işgalci Ermenilere olan desteğinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, eski Rus asker, Kırım’ın işgali sırasında Rusya’ya yardım eden ve şu an sözde Kırım Parlamentosu milletvekili olan Armen Martoyan’ın (Samvel Mardoyan), sözde Dağlık Karabağ’ın lideri Araik Harutyunyan ile görüştüğünü bildirdi.

KİRLİ İTİFAK: KIRIM’IN İŞGALİNDE YER ALMIŞTI ŞİMDİ DE KARABAĞ’DA!

KTMM Başkanı Çubarov, Martoyan ile Harutyunyan görüşmesi sırasında çekilen fotoğrafı paylaşarak şu ifadelere yer verdi:

“Fotoğrafta gördüğünüz kişi Armen Martoyan, eski Rus askeri, daha çok Samvel Mardoyan adıyla tanınıyor. Onun muhatabı (karşısında) Araik Harutyunyan, Artsakh (Karabağ) Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı.

Şu an Martoyan, yasa dışı olarak seçilen Birlik Rusya Partisi sözde Kırım Parlamentosu milletvekilidir. Martoyan, Kırım’ın Rusya tarafından işgali sırasında ‘Kırım Milisi’ 4. bölük komutanıydı. Akmescit Havalimanını ele geçirme operasyonuna katıldı, Oleksiy Gonçarenko (Ukrayna milletvekili) ve Gennadiy Balaşov’a (Ukraynalı iş adamı, siyasetçi) düzenlenen saldırıyı organize etti.

3 Mart 2014 tarihinde Akmescit’in merkezinden kaçırılan Kırım Tatar aktivist Reşat Ametov cinayetinin makul şüphelisi. Samvel Mardoyan, son günlerde kendisine benzer haydutlardan oluşan ‘gönüllüler’ grubunun başı olarak, katil hizmetlerini sunmak amacıyla Dağlık Karabağ topraklarında bulunuyor.”

ERMENİ TERÖRİST ARMEN MARTOYAN

1967 doğumlu Armen Martoyan Rusya’nın Volgograd bölgesindeki bir askeri yüksek okulu mezunu. Uzun yıllar Kırım’da yaşayan Martoyan işgalden önce küçük bir işletme sahibiydi.

Rus askerleri Mart 2014 Kırım Yarımadası’nı işgal ettiği sırada Martoyan yasa dışı oluşturulan sözde Kırım Milisinin 4. bölüğünün komutanı görevini yaptı. Mart 2014’te Martoyan, Ukrayna iş adamı Gennadiy Balaşov’a saldırdı ve onun kaçırılmasını organize etti ve 2014’te Odesa Kent Konseyi üyesi olan şu an ise Ukrayna milletvekili görevi yapan Aleksey Gonçarenko’yu darp etti.

Bunun dışında, Mayıs 2014’te Martoyan liderliğindeki grup, Akmescit’te çekim yapmaya çalışan Kırım Tatar gazeteci Osman Paşayev ile çekim ekibini kaçırarak onları darp ettiler. İnsan hakları savunucuları, yasa dışı oluşturulan “Kırım Milisi” silahlı grubunun Kırım’da çoğunun henüz çözülmemiş bir dizi suça karıştığını defalarca dile getirdi.

Daha sonraki dönemde Martoyan’ın Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rus yanlısı ayrılıkçıların tarafında savaştığı biliniyor. Ukrayna, Ekim 2017’da Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinde aktif rol oynayan ve daha sonra devlet kuruluşu statüsü verilen sözde Kırım Milisi bölük komutanı Armen Martoyan hakkında uluslararası tutuklama emri çıkardı.

8 Eylül 2019 tarihinde Martoyan sözde Kırım Parlamentosu milletvekili olarak seçildi.


Armen Martoyan
Kırım
Bunlara da bakın: