Rus işgali altındaki Kırım'da imama "misyonerlik" suçlaması!

15 Ocak 2020, 21:27

Rus işgali altındaki Kırım’da Kremlin kontrolündeki savcılık, Akmescit (Simferopol) İmamı Rasim Dervişev’e, sözde “yasa dışı misyonerlik faaliyetleri yürüttüğü” için dava açtı.

Krım.Realii haber kaynağına röportaj veren Avukat Ayder Azamatov, “Cuma namazı sırasında kolluk kuvvetleri geldi ve çekim yaptı. Şimdi de, Rasim’e yasa dışı misyonerlik faaliyetlerinde bulunduğu iddiasıyla dava açtılar. İdari işlem başlatma kararı, Kievskiy Bölgesinin Savcı Yardımcısı tarafından verildi.” diye bildirdi.   

Avukat Azamatov, İmam Rasim Dervişev’e bu şekilde baskı uygulandığını kaydederek şu ifadeleri kullandı:

“Rasim Dervişev, sadece namaz kıldıran bir insan. Onu misyonerlik faaliyetleriyle suçluyorlar. Misyonerlik faaliyetlerinin ne olduğuna bakarsak, namaz misyonerlik faaliyeti sayılmaz. Bence, bu şekilde imama karşı baskı uygulanıyor”

İşgalci Kırım Savcılığı tarafından olayla ilgili herhangi resmi bir açıklama gelmedi.

Misyonerlik, esasen sözlükte, evrensel dinler ve özellikle Hıristiyanlık bağlamında dinin yayılması amacıyla yapılan sistematik faaliyetlerin tamamı olarak geçiyor. Ancak, Rus işgali altındaki Kırım’da yasa dışı bir şekilde uygulanan Rusya Ceza Kanunu’nda belirtilen “dini özgürlükler mevzuatının gerekliliğini ihlal ederek misyonerlik faaliyetinin uygulanması” maddesi Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uygulanıyor.

AKMESCİT
ayder azamatov
işgal edilen kırım
Bunlara da bakın: