Rus işgali altındaki Kırım’da hastane açılışı erteleniyor

06 Ocak 2020, 14:14

Rus işgali altında bulunan Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Akmescit’te inşaatına 2017 yılının Eylül ayında başlanan hastanenin açılışının ertelendiği duyuruldu.

Kırım’ın işgalci yönetimi, yeni hastanenin açılışının 2019 yılının sonunda faaliyete geçeceği vaadinde bulunmuştu. Ancak, Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, 2019 yılının aralık ayında, hastane için yurt dışından tıbbi donanım beklendiğini iddia ederek, hastane açılışının 2020 yılının Temmuz ayına kadar ertelendiğini ilan etti. Ancak daha sonra, inşaat çalışmalarının, 3 ay erkene çekilerek mart ayında tamamlanacağı ileri sürüldü.

İşgalciler, başlangıçta hastane inşaatına 8.4 milyar ruble harcanacağını duyurmuştu. Ancak Kırım’ın işgalci yönetiminin bildirdiğine göre, şu ana kadar inşaat çalışmalarına 9 milyar 400 milyon ruble ayrıldı.

KIRIM SAKİNLERİ DURUMDAN ŞİKAYETÇİ!

On üç katlı yeni hastane binasında 730 hastanın tedavi edilmesi, hastane içindeki polikliniğin ise günde 250 hasta kabul etmesi planlanıyor. Ancak yeni hastane binasının şehirden 11 kilometre uzakta olmasından ve onu şehirle bağlayan toplu ulaşımın olmamasından şikayetçi olan Kırım sakinleri, eski hastanenin şehrin merkezinde bulunduğunu ve Kırım’ın farklı yerlerinden gelen hasta ve hasta yakınları için ulaşımın kolay olduğunu kaydediyor.

hastane
İşgal Altındaki Kırım
Bunlara da bakın: