Rus işgali altındaki Kırım'da eşsiz arkeolojik eserler kaybolmaya devam ediyor!

Güncel
Manas
05 Temmuz 2022, 20:29
Manas
05 Temmuz 2022, 20:29

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kurulan sözde Kırım Federal Üniversitesi Araştırma Merkezi Öğretim Görevlisi, tarihçi ve arkeolog Sergiy Muld, kazı faaliyetlerinin yeterince desteklenmemesinden dolayı işgal altındaki Kırım’da nadir eserlerin kaybolma tehlikesinde olduğunu bildirdi. Arkeolog Sergiy Muld, kazı araştırma alanında uzman arkeologların anıtlarla çalışamadığını çünkü kazılar için mali desteğin olmadığını dile getirdi.

Rus işgali altındaki yarımadada kurulan sözde Kırım Federal Üniversitesi Araştırma Merkezi Öğretim Elemanı, tarihçi ve arkeolog Sergiy Muld, 4 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Kırımlı uzman arkeologların yeterli derecede mali destek olmadığı için işgal altındaki Kırım’da nadir ve tarihi eserlerin kaybolmakla karşı karşıya geldiğini açıkladı. Ayrıca, çoğu uzman arkeologların uzmanlık alanları dahilinde çalışma fırsatından yoksun olduğunu ve bunun bireyler tarafından elde edilebilecek hibeler olduğunu kaydetti.

Türkiye'de Arkeoloji ve Kazı Araştırma Teknikleri - Tarihli Sanat

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA EŞSİZ KAZI ESERLERİ TEHLİKE ALTINDA

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kurulan sözde Kırım Federal Üniversitesi Araştırma Merkezi Öğretim Elemanı, tarihçi ve Arkeolog Sergiy Muld, aslında ülkenin büyük bilimsel kurumlarının, özellikle müzelerin arkeolojik araştırma yapmayı karşılayabileceğini ve bunun için maddi imkanların olduğuna dikkat çekerek, “Aynı zamanda, büyük ölçekli binaları kuran inşaat şirketlerinde de var. Bu şirketler, keşif ve daha fazla kazı ile ilgili tüm arkeolojik çalışmaları finanse etmek zorundalar” diye belirtti. Ayrıca Arkeolog Muld, bir arkeolojik anıtın bir sezonda kazılmasının genellikle imkansız olduğunu, dolayısıyla genellikle yıllarca süren sistematik bilimsel çalışmanın da imkansız olduğu anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

Колледж в Симферополе оцепили из-за сообщения о минировании