Rus işgalcilerin askeri üsse düzenlediği saldırılar sonucu 70'ten fazla Ukraynalı asker öldü

Güncel
Anife Bilal
01 Mart 2022, 09:52
Anife Bilal
01 Mart 2022, 09:52

Rus ordusunun, 28 Şubat 2022 tarihinde Sumı bölgesinde bulunan Ohtırka kentindeki askeri üsse düzenlediği saldırı sonucu 70’ten fazla Ukraynalı asker hayatını kaybetti. Rus işgalcilerin askeri üsse GRAD çok namlulu roketatar sistemleriyle ateş açtığı öğrenildi.

Rusya, hain bir şekilde Ukrayna’nın farklı yerleşim yerlerine saldırmaya devam ediyor. Sumı bölgesinde bulunan Ohtırka Bölge Askeri İdaresi Başkanı Dmıtrı Jıvıtskıy, bu sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, “Ohtırka’daki askeri üs düşmanın çok ağır saldırısına uğradı ve maalesef tamamen yok edildi. 70’ten fazla asker hayatını kaybetti, siviller arasında da kayıplar var. Şuan hala arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.” diye kaydetti.

Jıvıtskıy’e göre Ohtırka, saldırılardan en çok zarar gören yerleşim yerlerinden biri. 

SUMI KUŞATMA ALTINDA

İşgalcilerin Sumı kentini kuşatma altına aldığını belirten Jıvıtskıy, “Ama biz karşı koyuyoruz. Son bir gün içinde düşmana ait onlarca askeri teçhizat yok ettik, bir zırhlı araç, bir çok namlulu roketatar sistemi, bir tank ve bir yakıt tankeri ele geçirildi. Yerli sakinler molotof kokteylleri kullanarak düşman teçhizatı yok ediyor.” dedi.

Daha önce Rus ordusunun Sumı bölgesinde bulunan Ohtırka kentine, Cenevre Sözleşmesi çerçevesinde yasaklanan vakum bombalarını attığı bildirilmişti.