Rus işgalcilerden, siyasi tutsak Ayvazov'un esaretini devam ettirme kararı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
14 Mayıs 2019, 11:54
Mehmet Berk Yaltırık
14 Mayıs 2019, 11:54

Rusya işgali altında bulunan Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Raim Ayvazov’un tutukluluk süresini uzattı.

Kapalı kapılar ardında yapılan “duruşma” sırasında sözde mahkeme Ayvazov’un 15 Ağustos 2019 tarihine kadar tutuklu kalmasına karar verdi.

TOPLU HALDE ATEŞ EDEREK TEHDİT ETTİLER!

“Duruşma” sırasında Ayvazov, Ukrayna’nın ana kısmı ile işgal altında bulunan Kırım arasındaki idari sınırda Kalançak kontrol noktasında Rus işgalcilerce alıkonulma anını anlattı. Ayvazov, Rus işgalci güçlerin kendisini alıkoyduktan sonra bir tarlaya götürerek “kurşuna dizme canlandırması” yaptığını kaydetti.

Kırım Tatar aktivistin avukatı Mariya Eysmont müvekkilinin yaşadığı dehşet anlarını, “Nerede ve hangi koşullar altında tutuklandığı sorusu üzerine Ayvazov, gece saat 2-3 civarında kontrol noktasından geçişine izin verilmediğini söyledi. Daha sonra FSB görevlileri olduklarını düşündüğü 3 kişi, onu darp edip plakasız bir arabaya oturtarak bir tarlaya götürdü. (Ayvazov’a) Diz çöktürülerek kurşuna dizme canlandırdılar –  yakınlarına ateş açtılar.  Daha sonra, bu vaziyette FSB binasına götürerek gözaltı işlemi yaptılar.” diye anlattı.

16 ile 17 Nisan 2019’u bağlayan gece işgal altında bulunan Kırım’dan Ukrayna’nın ana kısmına çıkış yapmak isteyen Kırım Tatarı Raim Ayvazov Kalançak kontrol noktasında işgalcilerce alıkonulmuştu. Raim Ayvazov’un Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 2. fıkrası çerçevesinde Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütün (Hizb-ut Tahrir) faaliyetlerinde yer almakla suçlandığı ve 27 Mart 2019 tarihinde alıkonulan Kırım Tatarlarına karşı açılan dava kapsamına dahil edildiği ifade edildi.

Aktivist Raim Ayvazov, Kırım’da alıkonulan siyasi tutsaklara yardım organizasyonları yapıyor, aktif şekilde onların “mahkemelerine” katılıyordu.