Rus işgalciler, KTMM üyesi Gülnara Bekirova'nın evinde arama yaptı

Güncel
Anife Bilal
14 Nisan 2022, 19:49
Anife Bilal
14 Nisan 2022, 19:49

Rus işgal güçleri, Geniçesk kaymakam yardımcısı, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Gülnar Bekirova’nın evine baskın düzenledi. Baskın sırasında, şu an Rus ordusu tarafından işgal edilen Novoalaksiyivka kasabasındaki evde sadece Gülnara Bekirova’nın 84 ve 82 yaşındaki anne ve babası bulunuyordu.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Rus işgalcilerin bu sabah Geniçesk bölgesindeki Novoaleksiyivka kasabasında ikamet eden Geniçesk kaymakam yardımcısı, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Gülnar Bekirova’nın evine baskın düzenlediğini duyurdu. Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Çubarov, “Bugün, 14 Nisan 2022 tarihinde, sabah saat 05.45’te Rus askerleri en az 12 araçla, Kırım’ın idari sınırından 40 kilometre uzaklıkta Geniçesk bölgesindeki Novoaleksiyivka kasabasına giriş yaptı. Şu an kasabaya giriş çıkışlar Rus işgal güçleri tarafından kontrol ediliyor. Novoaleksiyivka’daki 1 numaralı okulun bahçesinde görünen çok sayıda askeri araç ve asker, okulda bir karargahın kurulduğuna işaret ediyor. Şimdilik ne zamana kadar ve ne amaçla orada bulundukları anlaşılmıyor.” diye bildirdi.

Bununla birlikte işgalcilerin Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Gülnar Bekirova’nın evine baskın düzenlediğini de belirten Çubarov, “Baskın sırada evde 84 ve 82 yaşındaki ebeveynleri bulunuyordu. Gülnara Bekirova şu an Kıyiv’deki hastanede, son zamanlarda sağlık durumu kötüleşen eşi, eski siyasi tutsak Edem Bekirov’un yanında refakatçı olarak kalıyor. İşgalciler evde, garajda ve arabada arama yaptı. Evdeki tüm eşyaları dağıttı. Arama sırasında işgalciler Gülnara Bekirova ve kızı Eleonora Bekirova hakkında sorular sorarak onların derhal eve dönmeleri gerektiğini söyledi.” dedi.