Rus işgalcilerden KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal'in evine baskın! Celal, FSB'ye ait bir araçla götürüldü...

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Eylül 2021, 09:55
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Eylül 2021, 09:55

Rus işgalciler, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in evine baskın düzenledi. Aramanın ardından Celal’in alıkonularak FSB’ye ait mavi bir araçla götürüldüğü aktarıldı.

Rus baskı mekanizması işgal altındaki Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarını hedef almaya devam ediyor. Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Uluslararası İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Ukrayna Derneği Başkanı İsmet Yüksel bugün Twitter’dan yaptığı paylaşım ile Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in evine Rus işgalcilerinin polis baskını düzenlediğini duyurdu. Yüksel paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Kırım’da, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in evine bu sabah Putin’in haydut polisleri baskın yaptılar. Şuan itibarı ile evinde arama yapıyorlar.”

Nariman Celal’in alıkonularak FSB’ye ait mavi renkli bir araçla götürüldüğü aktarıldı. Son bilgilere göre Nariman Celal, Akmescit’teki FSB binasında tutuluyor. Celal’in FSB merkezine götürüldüğü anların video görüntüsü paylaşıldı.

DÜN DE İKİ KIRIM TATARI ALIKONULMUŞTU

İşgalci güçlerin 3 Eylül 2021’de sabah erken saatlerde , Akmescit (Simferopol) kentine bağlı Anğara (Perevalnoye) köyünde yaşayan Kırım Tatarı Eldar Odamanov’un evinde arama düzenlediği, arama bittikten sonra alıkonulan Odamanov’un bulunduğu yerin hala bilinmediği bildirilmişti. Yine bugün gece saatlerinde bir Kırım Tatarının daha işgalcilerce alıkonulduğu öğrenildi. Alıkonulan Kırım Tatarının 1996 doğumlu Aziz Ahtemov olduğu bildirildi.

İŞGALCİLER DAHA ÖNCE DE 2019’DA EVİNE BASKIN DÜZENLEMİŞLERDİ

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, 2019 Haziran ayında, Facebook hesabında yayınladığı video mesajda bayramın ilk günü 4 Haziran 2019’da evine sözde savcılıktan bir belge iletmek isteyen sözde polis memurunun geldiğini açıklamıştı. O sırada evde sadece annesinin bulunduğunu söyleyen Celal, annesinin telefon numarasını vermeyi reddedince sözde polis memurunun kadını tehdit ettiğini aktarmıştı. Yaşananları aktaran Celal, “Bundan sonra, benim şahsi fikrime göre polis memuru makamını kullanarak ebeveynlerime psikolojik baskı uygulamaya başladı” diye kaydetmişti.

Evine gelince polisle karşılaştığını belirten Celal, yaşadığı durumu şöyle açıklamıştı: “Bana yönelttiği tehditlerinden korkmadığımı belirttim. Kırım’da şu anda çalışan yasa sistemine göre hareket ettiğim için ve kanunları ihlal etmediğim için polis mensuplarından korkmadığımı söyledim.” Celal sonrasındaki gelişmeleri, “Polis mensubu ve mahallemizden sorumlu olan memurun elinde, beni ve meslektaşlarım Lemar Yunusov, Rolan Osmanov ve Mustafa Mauş’u 17 Mayıs 2019 tarihinde saat 18.00’da Akmescit Bölge Savcılığının 3 numaralı odasına götürme talebinin olması durumu daha da absürt hale getirdi” ifadeleriyle bildirmişti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı sözde polis memurunun bahsi geçen belgeyi getirmekle çok geç kaldığını söyledikten sonra sözde polis memuru Nariman Celal’in yine de sözde savcıyla iletişime geçmesini rica etti. Ancak savcı Nariman Celal’in telefonlarına cevap vermedi.