Rus işgalciler Kıyiv bölgesinde toplam bin 187 sivili öldürdü

Güncel
Anife Bilal
29 Nisan 2022, 21:43
Anife Bilal
29 Nisan 2022, 21:43

Ukrayna Polis Teşkilatı, Rusya’nın Kıyiv bölgesinde işlediği katliam ve işkencelerin kanıtları toplamaya devam ediyor. Kıyiv Bölge Polis Müdürü Andriy Nebıtov, bölgede şu ana kadar bin 187 sivilin cesedine ulaşıldığını bildirdi.

Kıyiv Bölge Polis Müdürü Andriy Nebitov, yaklaşık bir ay boyunca Rus işgali altında kalan Kıyiv bölgesindeki yerleşim yerlerinde Rus askerleri tarafından gerçekleştirilen katliamın kanıtlarını toplama çalışmalarının devam ettiğini aktardı. Bu sabah yaptığı açıklamada Nebıtov, “Sadece 29 Nisan tarihinde 26 ceset bulundu. Bugüne kadar Kıyiv bölgesinde Rus askerleri tarafından öldürülen bin 187 sivilin cesedine ulaşıldı.” ifadelerini kullandı. 

Arama çalışmaların devam ettiğini belirten Nebıtov, 200’den fazla kişinin de kayıp sayıldığını belirtti.

UKRAYNA’YA SALDIRAN RUSYA, BUÇA KENTİNDE KATLİAM YAPTI

Ukrayna’nın Buça kentinden geri çekilen Rus işgalciler, 2 Nisan sabahı 410 sivili katlederek sokağa terk etti. Elleri arkadan bağlanmış bir şekilde Buça’nın sokaklarında bulunan sivil cesetler, dünyada büyük yankı uyandırdı. Kan donduran görüntülerin ardından binlerce sivilin ölümüne sebep olan Rusya’ya yaptırımlar arttı. Rusya devlet başkanı Putin savaş suçlusu ilan edilirken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

İnsan hakları kuruluşları ve haber ajansları, Buça’daki katliam görüntülerini doğruladı. Kent, Rusların kontrolü altındayken sokaklarda günlerdir duran cesetlerin bulunduğunu açıkladı. Bilindiği gibi, ​​​​​​​Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı. 

Bilindiği gibi Ukrayna, Letonya, Estonya ve Kanada Rus ordusunun Ukrayna’daki eylemlerini soykırım olarak kabul etti