Rus işgalciler, Kırım Tatar blog yazarının tutukluluk süresini uzattı

Haberler
Anife Bilal
08 Mayıs 2019, 13:27
Nariman Memedeminov
Anife Bilal
08 Mayıs 2019, 13:27

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi dün, Kırım Tatar blog yazarı ve aktivist Nariman Memedeminov’un esaret süresini bir kere daha uzatma kararı aldı. Dün, 7 Mayıs 2019 tarihinde Nariman Memedeminov 36 yaşını doldurdu.

Sözde mahkeme kararıyla Memedeminov, 15 Temmuz 2019 tarihine kadar tutuklu kalmaya devam edecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan avukat Emil Kurbedinov söz konusu “karara” itiraz edeceklerini ifade ederken; “Memedeminov davasının” haziran ayı başında Rusya’nın Rostov-na-Donu kentinde incelenmeye başlanacağını belirtti.

MEMEDEMİNOV’DAN SOYDAŞLARINA DESTEK

Duruşma sırasında Nariman Memedeminov  “Biz Kırım Dayanışmasıyız” flashmob etkinliğine katıldı.

“Avukat Edem Semedlâyev bana bugün  ‘Biz Kırım Dayanışmasıyız’ flashmob etkinliği hakkında bilgi verdi. Ben de burada bulunarak 27 Mart tarihinde alıkonulanları desteklemeye karar verdim.” açıklamasını yapan siyasi tutsak Memedeminov, “Kırım Tatarsız Kırım?”, “Yeni iftiralar sıradaki yalanlar”, 18.05.1944 – hainler – sürgün. 2014 – bugün – terörist ve aşırıcılar – daha sonra ne olacak?” yazılı A4 kağıtları açtı.

“KIRIM TATARLARI VATANLARINA ONU TEKRAR TERK ETMEK İÇİN DÖNMEDİ”

Ayrıca Memedeminov, “Kısa zaman önce bir insan ‘Buradaki yaşamı beğenmeyenler, gidebilir ve istedikleri yerde yaşayabilir’ açıklamasını yapmıştı. Bir insan tüm halka bunu söylemeyi cesaret etmişti. Fakat Kırım Tatarları ana vatanlarına tekrar buradan gitmek için geri dönmediler. Bunu herkesin duymasını ve anlamasını istiyorum.” cümlelerini kullandı.