Rus işgalciler çocukları silahlara alıştırmaya devam ediyor

13 Ekim 2019, 17:13

Rus işgalciler, savaş propagandasına devam ederek Kırımlı çocukları ve gençleri silahlara alıştırmaya devam ediyor.

Kırım İnsan Hakları Grubundan ayapılan açıklamaya göre, İşgal edilen Kırım’ın Akmescit (Simferopol) ve Kezlev (Yevpatoriya) kentlerinde düzenlenen etkinliklerde çocuklara ve gençlere temel askeri pratikler ve silah eğitimi verildi.

Kezlev’de Rusya Savunma Bakanlığının girişimiyle oluşturulan Yunarmiya (Genç Ordu) sivil toplum hareketinin kurduğu kampta 250 Kırımlı çocuk ve genç bir araya getirildi. İşgalcilerce kampın amacı Rus ordusundaki hizmete hazırlık ve Rus ordusunun çocuklar arasında popüleştirilmesi olarak açıklanıyor.

ÇOCUKLAR “RUS SİLAHLANMASINA” ALET EDİLİYOR

Rus yanlısı haber ajansları Akmescit’te düzenlenen etkinlikte askeri öğrencilerin çeşitli askeri uygulamalı disiplinlerdeki yarışmaları gerçekleştirdiği belirtildi. Ayrıca çocuklara askeri teçhizat, ekipman ve yeni silahların gösterildiği ifade edildi.

Bunun dışında Rus medyasında çıkan haberlerde Kırım’daki Artek çocuk kampında yakın zamanda Yunarmiya ve diğer askeri kulüplerin üyeleri için askeri denizcilik eğitim kampının düzenleneceği de bildirildi.

Kırım İnsan Hakları Grubu, işgalcilerin Kırım sakinlerini Rus ordusuna katılmaya zorlayarak veya askerlik reklam kampanyasını yaparak savaş suçu işlediğini ve 4. Cenevre Sözleşmesini ihlal ettiğini bir kere daha vurguladı. İnsan hakları savunucuları ilgili etkinliklerin Rusya bütçesinden finanse edilmesinin ve bunlara çocukların dahil edilmesinin uluslararası insani hukuku ihlal ettiği belirtildi. Ayrıca Rusya’nın yarımadayı silahlandırması ve burada yaşayan çocukların haklarının ihlal edilmesini hedefleyen sistematik ve kasti politikasının bir kanıtı daha olduğu da ifade edildi.

askeri eğitim
çocuk
çocuk askeri kampı
Rus işgali
Bunlara da bakın: