Rus işgalciler Cadılar Bayramına karşı!

Güncel
Feride Useinova
31 Ekim 2019, 15:43
Feride Useinova
31 Ekim 2019, 15:43

Kırım’ın işgalci yönetimi Cadılar Bayramını kutlayan Kerç sakinlerini idari sorumlulukla tehdit ederek “koordine edilmeyen kitlesel etkinliğe katılmaktan kaçınma” tavsiyesini verdi.

Kerç.FM. sitesi yasakla ilgili, “Sosyal medyada 31 Ekim’de düzenlenecek Cadılar Bayramı etkinlikleri ile ilgili bilgi paylaşılıyor. Şehir idaresine bu kitlesel etkinliğin düzenlemesiyle ilgili herhangi bir bilgi verilmediğinden etkinliğin düzenlenmesine izin verilmedi” açıklamasında bulunuldu.

Bu çerçeve işgalci güdümlü şehir yönetiminin “idari sorumluluğa tabi tutulmamak için, koordine edilmeyen etkiliğe katılmaktan kaçınmayı tavsiye ettiği” aktarıldı.

İŞGALCİLERİN KUKLA İDARESİNİN İLK GİRİŞİMİ DEĞİL

Rus işgalinin hemen akabinde 2015’te Putin’in kuklası, Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, Kırım’daki tüm okullarda ve eğitim kurumlarında Cadılar Bayramı kutlamalarının yasaklanmasını önerdiğini söylemişti.

Propagandacı Rus medyalarına açıklama yapan Aksyonov, “Cadılar Bayramı ile ilgili tüm faaliyetlerin okullarda yasaklanması gerektiğine inanıyorum. Kırım Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı uygun bir öneriyle gelmek zorunda” demiş, ayrıca, öğretmenlerin ve psikologların, bu oyunların çocukların kırılgan zihinleri için tehlikeli olabileceğinden endişe ettiğini de iddia etmişti.

“Cadılar Bayramı’nın karanlık geleneklerinin” yarımadada görülmesinin güya Rusya’nın(!) geleneksel manevi ve ahlaki değerlerini baltalamayı amaçladığını da sözlerine ekleyen Aksyonov, Kırım’ın Ukrayna’ya ait oluşunu yok sayarak, “Bu iğrenç maske gösterisi, Rusya halklarının manevi ve kültürel geleneklerine aykırı. Son yıllarda bu ‘tatil’ İngilizce konuşulan ülkelerin çok ötesine yayıldı, bu bir kaza değil. Bir yandan, kesinlikle ticari bir proje, ancak diğer yandan – kültürel bir sömürge aracı” iddialarında bulunmuştu.

RUSYA’DA “CADILAR BAYRAMI FOBİSİ”

Rusya’da da Cadılar Bayramı kutlamalarını sınırlama girişimi gündeme gelmişti. 2014’te Rus milletvekili Georgy Fedorov, kurumların Cadılar Bayramı ile ilgili eğlenceli etkinliklerden uzak durmasını tavsiye etmek için Kültür Bakanlığı’na çağrıda bulunmuştu. Bakanlık da, Cadılar Bayramı çerçevesindeki eğlence etkinliklerinin Kültür Bakanlığı’nın kontrolü dışındaki kurumlarda – kafe ve restoranlarda yapılabileceği yanıtını vermişti.

CADILAR BAYRAMI NEDİR?

Cadılar Bayramı, farklı kültürlerde, başka isimler adı altında farklı kılıklara bürünerek kötücül varlıkları korkutma veya kandırma, kapı kapı şeker veya erzak toplama ritüellerinden hareketle, eski inanışların kalıntısı bir eğlence gecesidir. Ancak kapı kapı dolaşarak şeker toplamak ve kılık değiştirmek bir inanıştan çok eğlenme maksadıyla gerçekleştirilmektedir.

Kökleri Avrupa’da Keltler tarafından 31 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında sonbahar ile kış ekinoksları arasında kutlanan “Samhain” festivaline dayanan “Cadılar Bayramı” (Halloween), sonraki dönemlerde Hristiyanlık tarafında benimsenmiştir. ABD’de ve diğer batı ülkelerinde takriben 1900’lerden itibaren 31 Ekim gecesinde farklı kostümlere bürünülerek kutlanılan, çocukların şeker topladığı bir eğlence haline gelmiştir. Günümüzde popüler kültürün etkisiyle birçok ülkede Cadılar Bayramı etkinlikleri, kutlamaları düzenlenmektedir.