Rus işgalciler, ağır hasta Edem Bekirov’un esaret süresini uzattı

Haberler
E. K.
10 Nisan 2019, 12:38
E. K.
10 Nisan 2019, 12:38

Rus işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinde, Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili duruşma yapıldı.

Duruşma sırasında Avukat İslâm Velilâyev, müvekkilinin hastalığı nedeniyle tutukluluğunun ev hapsi olarak değiştirilmesini ve Ukrayna’nın ana kısmında yapılan Bekirov’un muayene sonuçlarının dava dosyasına eklenmesini istedi. Ancak savcı buna karşı çıktı.

İşgalciler, tutukluluk şartlarına dayanması mümkün olmayacak derecede ağır hastalığı bulunmasına rağmen Edem Bekirov’u 4 aydan beri tutukevinde rehin tutuyor.

Hastalığı nedeniyle tutukluluk halinin ev hapsine değiştirilmesini isteyen Edem Bekirov, duruşma sırasında yaptığı konuşmada yaşadığı sağlık sorunlarını anlattı ve tutukevi revirinde kendisine tedavi uygulanmadığını ifade etti.

Sözde yargıç, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov ve avukatının ev hapsi talebini reddetti ve Bekirov’un tutukluluk süresini 12 Haziran 2019 tarihine kadar uzatma kararı aldı.


İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI DEVAM EDİYOR

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.

Avukat Aleksey Ladin, kalp ve şeker hastası olan ayrıca bir ayağı ampute durumdaki Bekirov’a tutukevinde gerekli tıbbi bakımın sağlanmadığını belirtmişti.