Rus işgalciler 3 Kırım Tatar aktivisti daha gözaltına aldı

Güncel
E. K.
28 Mart 2019, 12:07
E. K.
28 Mart 2019, 12:07

Rus işgalcilerin dün Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ünün gözaltına alındığı bildirildi.

Kırım Dayanışması grubunun bildirdiğine göre, dün evlerinde işgalci güçler tarafından arama yapılan ama yerleri tespit edilemeyen Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı.

Vladlen Abdulkadırov’un tutukevinde bulunan siyasi tutsaklara eşya ve erzak gönderilmesinin organizasyon konularıyla uğraştığı ifade edildi.

İşgalcilerce aranan 4. Kırım Tatar aktivist Edem Yayaçikov’un ise yerinin henüz tespit edilemediği belirtildi.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin 26 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Aramalar sonucunda 20 kişi gözaltına alınmış, aynı gün 9 Kırım Tatarı hakkında Kremlin kontrolündeki sözde mahkeme tarafından tutuklama kararı alınmıştı.

Rus işgalciler, baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatar aktivisti yakalamak için operasyon başlatmıştı.

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Rus işgali altında bulunan Kırım’da bugün işgalci güçler tarafından en az 25 Kırım Tatarının evine düzenlenen baskınları, Rus işgalcilerin bir günde yaptığı en büyük insan hakları ihlali eylemi olarak nitelendirdi.