Rus işgalci yönetimi tarafından 12 Kırımlı gazeteci alıkonuluyor

Güncel
Anife Bilal
03 Kasım 2021, 18:05
Anife Bilal
03 Kasım 2021, 18:05

Ukrayna’da faaliyet gösteren insan hakları örgütleri, Gazetecilere Karşı Suçlarda Cezasızlıkla Mücadele Uluslararası Günü çerçevesinde yayımladıkları açıklamada, işgalci yönetimin Kırım’da gazetecilere karşı uyguladığı baskılara dikkat çekti. İnsan hakları örgütleri, işgalci yönetimin 12 Kırımlı gazeteciyi yasa dışı olarak alıkoyduğunu hatırlattı.

Rus işgali altındaki Kırım’da, Ukrayna vatandaşı olan 12 gazeteci düzmece suçlamalar çerçevesinde alıkonuluyor. 2 Kasım Gazetecilere Karşı Suçlarda Cezasızlıkla Mücadele Uluslararası Günü çerçevesinde açıklama yapan Ukrayna’da faaliyet gösteren insan hakları örgütleri, Kırım’ın işgalci yönetiminin yarımadadaki baskıları dünyaya duyuran gazetecilere baskı uyguladığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Şu an 12 Ukrayna vatandaşı olan gazeteci, Rusya ve işgal altındaki Kırım’daki hapislerde alıkonuluyor veya ev hapsinde tutuluyorlar. Bunların 10’u Kırım Tatar yurttaş gazeteci… Haklarında düzmece davalar açıldı. Ayrıca sözde yargılama süreci adil yargılanma hakkının sayısız ihlaliyle yürütülüyor. Bazı gazetecilere karşı işkence uygulandı.”

İKİ AYDA EN AZ 5 TOPLU ALIKOYMA

Bunun dışında açıklamada, 4 Eylül 2021 tarihinden itibaren Rus işgalci güçlerin Akmescit’te (Simferopol) Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek vermek amacıyla toplanan Kırım Tatarlarını en az 5 defa toplu olarak alıkoyduğu ve alıkonulanlar arasında 6 gazetecinin de yer aldığı hatırlatıldı. 

İnsan hakları örgütleri, Rusya’dan derhal Kırım’da yasa dışı olarak alıkonulan tüm gazetecileri ve siyasi tutsakları serbest bırakmasını ayrıca Kırım’da faaliyet gösteren gazetecilere uygulanan baskılara son vermesini talep etti.