Rus işgalci yönetimi Kırım'daki propagandayı artırdı

Güncel
Anife Bilal
06 Nisan 2022, 12:39
Anife Bilal
06 Nisan 2022, 12:39

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Temsilciliği, işgal altındaki Kırım’da yayın yapan Rus televizyon kanallarının eğlence programlarını kaldırarak yayına yalnızca Ukrayna’ya karşı nefret oluşturmayı amaçlayan propaganda programlarını verdiğini bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Temsilciliği, Rus işgalci yönetiminin Kırım’daki Ukrayna karşıtı propagandayı artırdığını duyurdu. Temsilciliğin açıklamasında, “Ukrayna’ya karşı başlatılan savaşın ilk gününden beri Rus televizyon kanalları yayın programını değiştirdi. Geniş çaplı işgal saldırısı başlamadan önce, Rus televizyon kanallarında bir dizi eğlence programı yer alıyordu. Şu an ise gündüz kuşağında sadece Ukrayna’daki sözde ‘özel operasyon’ ile ilgili programları yayınlıyor… Hafta sonu ise savaş ile ilgili belgesel filmler, diziler veya Sovyet yapımı filmler gösteriliyor” denildi.

Kırım Temsilciliği, Kırım’ın işgalci yönetiminin öğretmenlere, çocuklar ve gençler arasında silahlı saldırganlığın ve savaşın teşvik edilmesi ve haklı gösterilmesi ile ilgili ders düzenlemeye zorladığını ayrıca sosyal medyada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşı destekleyen paylaşımları beğenmeye zorladığını bildirmişti.