Rus işgalci güçleri, Kırım'da yayın yapan Ukrayna radyolarını susturmaya devam ediyor

Haberler
Anife Bilal
18 Eylül 2020, 22:15
Anife Bilal
18 Eylül 2020, 22:15

Kremlin yönetimi, Kırım sakinlerinin alternatif bilgi kaynaklarına ulaşmasını engellemeye devam ediyor. Kırım’da Ukrayna’ya ait radyoların dinlenmesine yönelik işgalci güçler tarafından icra edilen engellemelere bir yenisi daha eklendi.

Kırım İnsan Hakları Grubu, işgalci yönetimin Ukrayna’dan gelen radyo sinyallerini engellemek amacıyla Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın kuzeyinde bir yayın kulesi daha diktiğini bildirdi. İnsan hakları savunucuları, Rus radyo kanallarının yasa dışı olarak FM frekanslarını ele geçirerek Ukrayna yayınlarını engellediğini belirtti.

Kırım İnsan Hakları Grubu tarafından yapılan açıklamada, Eylül 2020’de yarımadanın kuzeyinde FM radyo istasyonlarının yayınına yönelik yeni bir izleme gerçekleştirdiğini bildirirken izlemenin yapıldığı 19 yerleşim yerinden sadece 12’sinde Ukrayna FM radyo sinyallerinin tespit edildiğini duyurdu.

KIRIM İNSAN HAKLARI GRUBU, RADYO FREKANSLARINA GETİRİLEN KISITLAMALARI DUYURDU

Kırım İnsan Hakları Grubu; Mırza Qoyaş (Krasnoarmeyskoye), Küçük Alkalı (Zavet Leninskiy), Toganaş (Solenoye ozero), Totay (Yermakovo), Dürman (Primakovo), Cadra (Lobanovo), Voinka köylerinde sadece bir Ukrayna radyo istasyonunun sinyalinin dinlenebildiğini açıkladı.

İstoçnoye, Novoaleksandrovka, Karaca (Martınovka) ve Arman Pazarı’nda (Armyansk) iki Ukrayna radyo istasyonu, Tüp Canköy (Predmostnoye) köyünde ise 3 Ukrayna radyo istasyonunun sinyallerinin çektiği ifade edildi.

Kırım İnsan Hakları Grubu’na göre, Rus işgalci yönetiminin kontrol ettiği Çongar kontrol noktası yakınlarındaki bölgede 5 Ukrayna FM sinyali tespit edilmişken; Çaplınka kontrol noktası yakınlarında Kırım tarafından sadece 2 Ukrayna radyo sinyali dinlenebiliyor.

UKRAYNA RADYOLARI ENGELLENİYOR RUS RADYOLARI İÇİN YENİ KULELER İNŞA EDİLİYOR

İzleme sonuçlarına göre, yarımadanın kuzeyinde bulunan bir dizi yerleşim yerinde Ukrayna radyo kanallarına ait FM frekanslarında Rus radyo kanalları yayın yapıyor. Bazı yerleşim yerlerinde ise aynı frekanslarda hem Rusya hem de Ukrayna radyo kanallarının yayın yaptığını belirten Kırım İnsan Hakları Grubu, bunun Rus radyo kanallarının kasıtlı olarak Ukrayna yayınlarını engellediğine işaret ettiğini kaydetti.

Bunun dışında insan hakları savunucuları, işgalci yönetimin Çaplınka kontrol noktası yakınlarında yeni bir yayın kulesi inşa ettiğini bildirdi.