Rus işgal güçleri Ukrayna'nın Nikopol kentine 40 roket daha fırlattı

Güncel
qha muhabir
19 Temmuz 2022, 12:37
qha muhabir
19 Temmuz 2022, 12:37

Rus işgal güçleri, dün 60’dan fazla roket atılan Ukrayna’nın Dnipropetrovsk bölgesinde bulunan Nikopol kentine bugün yaklaşık 40 roket daha fırlattı.

Rusya, Ukrayna’da sivil yerleşim yerlerine saldırmaya devam ediyor. İşgal güçleri, 18 ile 19 Temmuz’u bağlayan gece, Dnipropetrovsk bölgesinde bulunan Nikopol kentine yaklaşık 40 roket daha fırlattı. Şehirde çok sayıda ev ve elektrik hattı hasar gördü.

Dnipropetrovsk Askeri Bölge İdaresi Başkanı Valentin Rezniçenko, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Rus birlikleri Nikopol ve Krıvıy Rig (Kryvyi Rih) kentlerini bombaladı. Nikopol’e 40 kadar roket atıldı. İki sanayi tesisi hasar gördü. Patlamalar orada yangınlara neden oldu” ifadelerini kullandı.

Şehirde çok sayıda ev ile elektrik hatlarının hasar gördüğünü ve elektrikçi ekiplerinin olay yerinde çalışmaya başladığını belirten Rezniçenko, “İnsanlar etkilenmedi. Kriviy Rih kentinde düşman Zelenodolsk’e topçu ateşi açtı. Neyse ki can kaybı olmadı” ifadelerini kullandı. Başkan Rezniçenko, bölgenin diğer ilçelerinde durumun şu anda sakin olduğunu da sözlerine ekledi.

İşgal güçleri, bir önceki gün Nikopol kentine 60’tan fazla roket atmış ve ilk verilere göre saldırılarda 75 yaşındaki bir kadın yaralanmıştı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın başından beri Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Savaşın 3,5 ayı içinde Rusya Ukrayna’ya 2 bin 600’den fazla füze attı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.