Rus işgal güçleri, Ukrayna'da 60'tan fazla yerel yönetim yetkilisini kaçırdı

Haberler
Anife Bilal
21 Temmuz 2022, 11:10
Anife Bilal
21 Temmuz 2022, 11:10

Rus işgal güçleri, kontrol altına aldıkları Ukrayna’nın bölgelerinde yaşayan nüfusa baskı uygulamak ve sindirmek için yerel yönetim yetkililerini kaçırıyor. Rusya, geniş çaplı işgal girişiminin başından bu yana kontrol altına aldığı bölgelerde 67 yerel yönetim yetkilisini kaçırdı.

İşgalci Rusya, kontrol altına aldığı Ukrayna bölgelerinde sivil halka baskı uyguluyor. Kırım Tatar Kaynak Merkezi tarafından hazırlanan raporda, Rus işgal güçlerinin, geniş çaplı saldırının başladığı 24 Şubat’tan bu yana işgal altına bulunan bölgelerde 67 yerel yönetim yetkilisini kaçırdığını bildirdi. Ayrıca kaçırılan üç yetkili işgalciler tarafından öldürüldü.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Müdürü Zarema Bariyeva, işgalci Rusya’nın insanlık dışı fiillerine ilişkin, “İşgal altındaki toprakların nüfusuna yönelik kaçırma, yasa dışı alıkoyma, aşağılayıcı ile zalimane muamelenin Savaş Zamanında Sivil Nüfusun Korunmasına İlişkin Cenevre Sözleşmesi’nin 3. ve 34. maddelerinin ayrıca Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmenin 9. maddesinin ihlali olduğunu vurguluyoruz.” ifadelerini kullandı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, milyonlarca Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.