Rus işgal güçleri, Herson, Zaporijjya ve Donetsk bölgelerinde alıkonulanları Kırım'daki tutukevlerine sevk ediyor

Güncel
Anife Bilal
23 Mart 2022, 11:59
Anife Bilal
23 Mart 2022, 11:59

Rus işgal güçleri tarafından Herson, Zaporijjya ve Donetsk bölgelerinde alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının, Rus işgali altında bulunan Kırım’daki tutukevlerine yerleştirildiği bildirildi. Avukat Nikolay Polozov, Ukrayna’nın ana kısmından getirilenler için Akmescit tutukevinde bir katın boşaltıldığını aktardı.

Rus işgalciler, Herson, Zaporijjya ve Donetsk bölgelerinde alıkoydukları Ukrayna vatandaşlarını işgal altındaki Kırım’a sevk ediyor. Avukat Nikolay Polozov, dün yaptığı açıklamada, “Nariman Celal tutukevindeki son haberleri anlattı. Duruşma öncesi Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov mahkemeye gönderilmeden önce tutukluların toplandığı alanda siyasi tutsak Vladislav Yesipenko ile görüştü. Vladislav’ın anlattığına göre, Akmescit tutukevinin kadın bloğundaki bir kat, Herson, Zaporijjya ve Donetsk bölgelerinden getirilen tutsaklar için boşaltılıyor” diye bildirdi.

İŞGALCİLER AKTİVİSTLERE BASKI UYGULUYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Savaşın ilk günlerinde işgalci güçleri Herson, Zaporijjya bölgelerinin bazı kısımlarını ele geçirdi. Kentlerin işgal altına alınmasına rağmen bir çok yerleşim yerinde halk işgal karşı protesto eylemleri düzenliyor.

İşgalciler halka baskı uygulamak için yerel yöneticileri, aktivistleri, gazetecileri alıkoyuyor.