Rus işgalcilerin saldırıları sonucu Ukrayna'da 3 gazeteci öldü

Güncel
Anife Bilal
15 Mart 2022, 19:34
Anife Bilal
15 Mart 2022, 19:34

Rusya, Ukrayna’daki gerçekleri dünyaya duyuran gazetecileri hedef alıyor, canına kastediyor. Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Ukrayna’da 24 Şubat 2022 tarihinden itibaren en az 35 gazetecinin işgalci güçler tarafından hedef tahtasına konulduğunu ve zarar gördüğünü bildirdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Rus işgal güçlerinin Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş suçlarını dünyaya duyuran gazetecilere saldırdığını bildirdi. 20 gün içinde Rus işgalcilerin saldırıları sonucu en az 35 gazetecinin zarar gördüğünü aktaran Denisova, “(İşgalci Rusya’nın saldırılarında) 3 gazeteci öldürüldü. Gazeteci Viktor Dudar, Mıkolayiv’de çatışmalar sırasında hayatını kaybetti. Kameraman Yevgen Sakun, Kıyiv’e düzenlenen füze saldırısında hayatını kaybetti. ABD vatandaşı, gazeteci ve film yapımcısı Brent Renaud İrpin’deki kontrol noktasına düzenlenen saldırıda hayatını kaybetti.” diye bildirdi.

İŞGALCİLER GAZETECİLERİ KASITLI OLARAK HEDEF ALIYOR!

Denisova işgalcilerin basın olarak işaretlenen araçları kasıtlı olarak hedef aldığına dikkat çekerek, “Gazetecilerin öldürülmesi ve onlara saldırılması gazetecilerin güvenliğini garanti altına alan Lahey Sözleşmeleri, silahlı çatışma mağdurlarının korunmasına ilişkin Cenevre Sözleşmesini ve ek protokolleri ayrıca Kara Harp Hukuk ve Gelenekleri Anlaşmasını ihlal ediyor. Uluslararası insan hakları örgütlerini, Ukrayna’ya yönelik askeri saldırganlığı sona erdirmesi için Rusya Federasyonu üzerindeki baskıyı artırmak için mümkün olan tüm önlemleri almaya çağırıyorum.” ifadelerini kullandı.