Rus işgal güçleri, Zaporijjya'ya bağlı Dniproprudne Belediye Başkanı Matveyev'i kaçırdı

Güncel
Manas
13 Mart 2022, 20:02
Manas
13 Mart 2022, 20:02

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, işgalci Rus askerleri tarafından Zaporijjya bölgesindeki Dniproprudne Belediye Başkanı Yevgeniy Matveyev’i kaçırdığını duyurdu. İşgalci güçlerin, Ukrayna’daki baskıları sistematik hale geliyor. Bu haberle beraber Melitopol Belediye Başkanının ardından ikinci kez yine belediye başkanını kaçırıldı. Bakan Kuleba konuyla ilgili, “Tüm devletleri ve uluslararası kuruluşları Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik terörünü durdurmaya çağırıyorum.” dedi.

İşgalci Rus güçleri, karada ve havada başarısızlığının ardından yerel yetkilileri kaçırmak gibi yöntemlere başvuruyor. Zaporijjya bölgesel yetkilileri, belediye başkanlarını, kamu yetkililerinin ve yerel toplulukların temsilcilerin kaçırıyor. Böylelikle kamu güvenini sarsmak, sahtekarlık yaymak ve yerel halkı sürekli rehin almak için psikolojik eylemler gerçekleştirerek yerel halkı korkutmaya devam ediyor.

BAKAN KULEBA: DÜNYAYI UKRAYNA’YA SESSİZ KALMAMAYA DAVET EDİYORUM

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, işgalci Rus askerlerinin Dniproprudne Belediye Başkanı Yevgeniy Matveyev’in kaçırılmasına tepki göstererek, “Tüm devletleri ve uluslararası kuruluşları Rusya’nın Ukrayna’ya ve demokrasiye yönelik terörünü durdurmaya çağırıyorum.” ifadesini kullandı.