Rus işgal güçleri, ateş açarak sivillerin Mariupol'den tahliyesini engelliyor

Güncel
Anife Bilal
05 Mart 2022, 16:29
Anife Bilal
05 Mart 2022, 16:29

Rusya’nın ateşkes anlaşmasını ihlal ettiği için, Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin tahliyesinin yapılamayacağını duyuruldu. Mariupol Belediyesinden yapılan açıklamada, “Rus tarafı ateşkes anlaşmasına uymayarak saldırılara devam ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının 10. günü devam ediyor. Ukrayna’nın Mariupol ve Volnovaha kentleri saldırılardan dolayı en zor durumda kalan yerleşim yerler arasında. Günlerce hiç durmadan sivil yerleşim yerlerini bombalayan Rusya Federasyonu, bu sabah Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin tahliyesi için geçici ateşkes uygulayacağını açıkladı. Ancak Mariupol Belediyesi, Rus işgal güçlerinin saldırmaya devam etmesi nedeniyle sivillerin tahliyesinin iptal edildiği kaydedildi. Açıklamada, “Rus tarafı ateşkes anlaşmasına uymayarak hem Mariupol kentine hem de yakınlarındaki bölgelere saldırmaya devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA ATEŞKES UYGULAYACAĞINI DUYURMUŞTU

Rusya Savunma Bakanlığı, bu sabah yaptığı açıklamada, Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması amacıyla geçici ateşkes uygulayacaklarını duyurdu. Açıklamada, “Moskova saatiyle 10.00 itibarıyla Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması amacıyla geçici ateşkes uygulanacaktır” denildi.