Rus işbirlikçisi Sel yine şaşırtmadı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
01 Mart 2020, 22:06
Mehmet Berk Yaltırık
01 Mart 2020, 22:06

Kendisini Türkiye’deki Kırım Tatarlarının güya lideri olarak tanıtan Rus işbirlikçisi Ünver Sel, İdlip’te son bir aydır Türk askerine yönelik Esed rejiminin Rusya destekli saldırılarının olduğu ve şehitlerin geldiği bir dönemde, işbirliği yaptığı Rusya’nın Asker Gününü kutlayıp resepsiyonuna katıldı. Daha sonra İdlip’teki saldırıda şehit olan Türk askerlerinin yakınlarına baş sağlığı paylaşımında bulundu.

İdlip’te 10 Şubat’ta Rus destekli rejim güçlerinin Türk gözlem noktasını toplarla vurduğu ve 5 şehit verdiğimiz saldırıdan, 11 Şubat’ta yine Rusya destekli rejim savaş uçaklarının (veya TASS’ın kafa karıştırıcı haberine göre Rus uçaklarının) Kaminas köyünde bulunan Türk gözlem noktasını vurduğu 2 şehit verdiğimiz saldırıdan sonra, Sel’in sanki bu hadiseler yaşanmamışçasına yaptığı paylaşımlar dikkat çekti.

Nitekim 21 Şubat tarihinde “Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği Silahlı Kuvvetler (Asker) Günü Resepsiyonu’na; Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı, Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı ve Uluslararası Kırım Dostları Derneği Başkanı Ünver Sel’i davet etti.” yorumuyla paylaşım yaptığı, yine aynı tarihte Rusya’nın ordusuna özel günün kutlandığı resepsiyona katılarak fotoğraf paylaştığı görüldü.

ÇELEBİCİHAN’IN ŞEHİT EDİLDİĞİ GÜNÜN YIL DÖNÜMÜNDE “RUSYA VATAN SAVUNUCULARI GÜNÜ”NÜ KUTLADI!

Kırım Halk Cumhuriyeti hükûmetinin ilk başkanı, Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın kurucularından, Kırım, Litvanya, Polonya ve Belarus Müftüsü Numan Çelebicihan’ın şehit edilişinin 102’inci yıl dönümünde, Sel’in bu sefer “Rusya Vatan Savunucuları Günü”nü kutladığı görülüyor. Bilindiği gibi Rusya Vatan Savunucuları günü, Sovyetler Birliği’nin Kızıl Ordu’ya 1918’de askere alımını ilk kez başlattığı güne ithaf ediliyor.

Sel, Kırım’ın antlı şehidi Çelebicihan’ın Bolşeviklerce kurşuna dizilip cesedinin Karadeniz’e atıldığı günün yıl dönümünde Rusya’nın Ankara Büyükelçiliğinin Facebook hesabından yayımlanan “23 Şubat’ta Rusya’da Vatan Savunucuları Günü kutlanıyor” yazılı Rus ordusu tanıtımı yapan videoyu paylaştı. İdlip’teki saldırılara karşın, üstelik böyle bir günde söz konusu paylaşımı yapması dikkat çekti.

ARDINDAN TİMSAH GÖZYAŞLARI…

Türk ordusunun Suriye’nin İdlip bölgesindeki gözlem noktalarına ve bölgede bulunan bir tabura 27 Şubat’ta Rusya ve Suriye tarafından düzenlenen saldırının akabinde, Sel bu sefer önceki paylaşımlarını göz önünde bulundurmaksızın “vazife savmak” babında taziye paylaşımında bulundu. Paylaşımında, “Hatay Valimizden gelen acı haber sonrası hepimizin canı yandı. Şehitlerimize Allah’tan rahmet; ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Allah Mehmetçiğimizin yar ve yardımcısı olsun!” diyerek göstermelik sözde dernek unvanlarını yazdı.

Sel’in Suriye ile ilgili başka hiçbir yorum ve paylaşım yapmadığı görüldü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE ÇAVUŞOĞLUNU DA HEDEF ALMIŞTI

Kırım’ın Rusya Federasyonu tarafından işgalini meşru kılmak için Türkiye’de her türlü girişimde bulunan Ünver Sel, Türkiye PTT 1. Lig futbol kulüplerinden İstanbulspor A.Ş. ile Rus propagandası için 2016 yılında kurulan ve UEFA tarafından tanınmayan sözde Kırım Ligi ekiplerinden PFC Kızıltaş arasındaki maç organize etmeye çalıştı. Gelen tepkiler ve Kırım’ın işgalini tanımayan Türkiye Dışişleri Bakanlığının talebi doğrultusunda, maç İstanbul ekibi tarafından iptal edilmişti.

Maçın iptalinin ardından haddini aşan Ünver Sel, önce Türkiye devletini “beka” ile tehdit etti, ardından hızını alamayarak hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, hem de Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu hedef gösteren bir makaleyi paylaşmıştı.