Rus işbirlikçileri, Kırım'ın işgalini meşrulaştırma çabalarına bir yenisini ekledi

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
05 Ocak 2020, 14:40
Mehmet Berk Yaltırık
05 Ocak 2020, 14:40

Kırım’ı işgal eden Rusya’nın propagandasını yapmak ve işgali meşrulaştırmak için çabalayan işbirlikçiler, Türk kamuoyuna yönelik algı operasyonlarını sürdürüyor. En son işbirlikçilerin sözde “Uluslararası İsmail Gaspıralı Ödülü” töreni düzenleyecekleri bildirilmişti.

İşgalcilerin işbirlikçileri şimdi de Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğunun düzenlediği “Rusya-Türkiye Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı’nın kapanış etkinliği” üzerinden faaliyet gösteriyor.

Sözde Kırım Tatar diasporası olarak lanse edilen paravan kuruluşların (Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu, Kırım Kalkınma Vakfı, Uluslararası Kırım Dostları Derneği) başkanlığını yürüten, işgalcilerin propagandasını meşrulaştırma çabaları bilinen Rus işbirlikçisi Ünver Sel, 8 Ocak 2020’de İstanbul, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinliğe davet edildi.

Söz konusu etkinlik üzerinden Türk kamuoyunu yanıltmaya ve sözde işgalin destek gördüğü illüzyonu oluşturmaya çabalanacağı açıkça görülüyor.

Daha önce Sel, Kırım’ı işgal eden Rusya’nın yürüttüğü Kırım Tatarlarının sözde aşırıcı grup ve terörist olduğu yönündeki kara propagandasını yayma yönünde söylemleri ve Türkiye’ye yönelik tehditkâr açıklamalarıyla gündeme gelmişti.