Rus insan hakları savunucularından "Edem Bekirov'u kurtarma" çağrısı

Haberler
Anife Bilal
29 Mayıs 2019, 20:20
Anife Bilal
29 Mayıs 2019, 20:20

Rusya’daki insan hakları savunucuları, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov’a kayıtsız kalmadı.

Moskova Helsinki Grubu Konseyi, Rusya Devlet Başkanlığı Sivil Toplumu Kalkındırma ve İnsan Hakları Konseyine ve Rusya İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsmanı) Tatyana Moskalkova’ya başvurarak yarım yıldır tutukevinde alıkonulan ağır hasta Kırım Tatarı Edem Bekirov’un hayatını kurtarma çağrısında bulundu.

Moskova Helsinki Grubunun resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, “Edem Bekirov çok ciddi hastalıkları olan, 58 yaşında 1. derece engelli (biri); geçen sene o ciddi bir kalp ameliyatı geçirdi, bir ayağı ampute. Amputasyondan sonra ayağında iyileşmeyen bir yara kaldı. Bekirov’un şeker hastalığı ilerliyor. Neredeyse yarım yıla yakın Kırım’daki tutukevinde sağlık durumuna uymayan koşullarda tutulan Edem Bekirov (kelimenin) tam anlamıyla “canlı canlı çürüyor”. Bekirov’un akrabaları ve avukatları, tutukevinde tutulduğu süre boyunca onun uygun tıbbi bakım almadığını ve sağlık durumunun gün geçtikçe daha da kötüleştiğini ifade ediyor.” dedi.

“BEKİROV’UN HAYATI MAHKEMENİN KARARINA BAĞLI”

Başvuruda insan hakları aktivistleri, tutukevinde masumiyet karinesine tâbi olan kişilerin, suçu mahkemede kanıtlanan ve mahkum edilen insanların tutulduğu koşullardan daha kötü koşullarda bulunduğunu belirtti. Ayrıca aktivistler mahkemenin incelemesini beklerken insanların çoğu zaman yıllarca tutukevinde tutulduğunu Bekirov’un ise sağlık durumundan dolayı bu zamana sahip olmadığını ifade etti.

Aktivistler, “Edem Bekirov’un hayatı şu an Rus mahkemesinin kararına bağlı. Yargı sistemimizin uyması gereken evrensel hümanizm prensiplerinin, onun hakkında alınan önleyici tedbirin tutuklama ile ilgili olmayan bir tedbirle değiştirilmesini gerektirdiğine eminiz.” diye kaydetti.

Moskova Helsinki Grubu Konseyi, Rusya Devlet Başkanlığı Sivil Toplumu Kalkındırma ve İnsan Hakları Konseyi ve Rusya İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsmanı) Tatyana Moskalkova’yı bir insanı kurtarmak için yetkileri dahilinde derhal harekete geçmeye davet etti.

Daha önce işgalcilerin Edem Bekirov’a şantaj yaptığı açıklanmıştı. Avukat, Bekirov’a karşı açılan düzmece davayı inceleyen sözde soruşturma görevlilerinin, Bekirov’un “suçunu” itiraf etmesi karşılığında tutuklama kararını ev hapsi kararıyla değiştirmeyi teklif ettiğini bildirmişti.

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

10 Mart 2019’da Rus işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesinde, Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili duruşma gerçekleşmişti. Sözde yargıç, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov ve avukatının ev hapsi talebini reddetti ve Bekirov’un tutukluluk süresini 12 Haziran 2019 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.