Rus İnsan Hakları Merkezi, 5 Kırım Tatarını siyasi tutsak olarak tanıdı

Haberler
Anife Bilal
17 Temmuz 2019, 15:52
Anife Bilal
17 Temmuz 2019, 15:52

Tanınmış Rus Memorial İnsan Hakları Merkezi, işgalcilerin alıkoyduğu beş Kırım Tatarını siyasi tutsak olarak tanıdığını duyurdu.

Kırım Tatar halkının sürgün yerlerinden anavatanı Kırım’a dönüş mücadelesinde büyük rol oynayan Kırım Tatarlarının büyük dostu, dünyaca ünlü bilim adamı, insan hakları savunucusu Andrey Saharov’un da kurucuları arasında bulunduğu, Sovyetler Birliği’ndeki siyasi baskıları araştırmak amacıyla kurulmuş olan Rusya merkezli Uluslararası Memorial Derneği bünyesindeki Memorial İnsan Hakları Merkezi, işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı yapmak amacıyla kurguladığı, uydurma ve sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde hapis cezasına mahkum edilen Ayder Saledinov, Teymur Abdullayev, Uzeir Abdullayev, Rüstem İsmailov ve Emil Cemadenov’u siyasi tutsak olarak tanıdı.

Yapılan açıklamada, “Kırım Tatarlarının işlediği tek suç İslami oluşum üyesi olmak” diye kaydedilirken Memorial İnsan Hakları Merkezi, Hizb-ut Tahrir örgütünün “terör örgütü” olarak ilan edilmesini yasa dışı gördüklerini belirtti.

Açıklamada, “Rusya bu örgütü terör örgütü olarak tanıyan tek ülke. Ukrayna ve birçok Avrupa ülkesi tarafından yasaklanmayan Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde Rus işgali altında bulunan Kırım’da 2014 yılından beri en az 70 kişi tutuklandı.” denildi.

Bilindiği gibi 18 Haziran 2019’da yapılan duruşmada Rus mahkemesi Teymur Abdullayev hakkında 17 yıl hapis cezası, Uzeir Abdullayev hakkında 13 yıl, Rüstem İsmailov hakkında 14 yıl, Ayder Saledinov ve Emil Cemadenov hakkında 12 yıl hapis cezası kararı aldığını açıklamıştı.

DÜZMECE HİZB-UT TAHRİR DAVASI: BİRİNCİ AKMESCİT GRUBU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltında alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle, Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzair Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri, evlere baskınlar, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor. Sovyetler döneminde uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemler değişmeksizin kullanılıyor.